Month: maj 2018
Walne Zebranie
Walne Zebranie UTW odbędzie się 14.06.2018 o godz.10.00.
Porządek obrad
1 Otwarcie zebrania, powitanie
2 Wybór Komisji Skrutacyjnej
3 Występ uniwersyteckiego zespołu wokalnego
4 Wybór Przewodniczącego zebrania i Sekretarza
5 Wybór Komisji Wniosków
6 Sprawozdanie Zarządu z działalności merytorycznej za okres
czerwiec 2017-czerwiec 2018
7 Sprawozdanie finansowe
8 Protokół pokontrolny Komisji Rewizyjnej wraz z wnioskiem
w sprawie absolutorium dla Zarządu
9 Dyskusja
10 Przyjęcie uchwał w sprawie przyjęcia sprawozdań
11 Głosowanie wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium
i przyjęcie uchwały
12 Przedłożenie wniosków przez Komisję wniosków
13 Komunikaty-oferta wakacyjna
13 Zamknięcie zebrania
Środowe wykłady dr hab. Eweliny Hallmann
Część spotkań środowych w roku akademickim 2017/2018 wykorzystaliśmy na wykłady dr hab. Eweliny Hallmann z Zakładu Żywności Ekologicznej SGGW.
Wysłuchaliśmy wykładów na następujące tematy:
- Co ciekawego kryje się w ziołach i przyprawach?
- O sałatach i innych ciekawych warzywach liściowych mało znanych i zapomnianych.
- Związki bioaktywne w warzywach kapustnych, cebulowych i ziemniakach.
- Warzywa korzeniowe, dyniowe i psiankowate.
- Wszystko o tłuszczach jadalnych…. czyli co chcecie wiedzieć o maśle, margarynach, olejach i oliwach i innych tłuszczach.
- Kamienie szlachetne i półszlachetne i ich wykorzystanie do leczenia dolegliwości duszy i ciała.
Tematy wykładów związane były głównie z ekologicznym odżywianiem.
Omawiano różne rodzaje przedstawianych warzyw, ziół, przypraw czy tłuszczy. Poznaliśmy co zawierają, jak są wykorzystywane, jakie mają właściwości lecznicze i smakowe, jakie działania wykazują oraz ich rolę w diecie. Mając taką wiedzę możemy próbować wykorzystać ją w celach leczniczych, jak lepiej się odżywiać, a może nawet niektóre leki czy suplementy diety zastąpić żywnością.
Wykładowczyni podkreślała, że należy zwracać uwagę na etykiety, czytać dokładnie co zawiera opakowanie, jaki jest skład kupowanego produktu.
Wykłady cieszyły się dużym powodzeniem.
Wystawa w Muzeum Narodowym poświęcona Ignacemu Janowi Paderewskiemu
W dniach 18.04.2018 i 25.04.2018 zainteresowani członkowie naszego Uniwersytetu obejrzeli w Muzeum Narodowym wystawę poświęconą Ignacemu Janowi Paderewskiemu.
W 1930 roku Ignacy Jan Paderewski, jeden z ojców polskiej niepodległości, wielki artysta, patriota i filantrop, zapisał swoje zbiory niepodległemu państwu polskiemu, w tym Muzeum Narodowemu w Warszawie. Testament miał być wykonany po śmierci artysty.
W darze otrzymaliśmy zbiór pamiątek dotyczących zawrotnej muzycznej kariery Paderewskiego – pianisty i kompozytora zdolnego porywać tłumy, liczne obrazy i złożoną z blisko 600 dzieł kolekcję sztuki wschodniej, w tym niezwykle cenny w skali światowej zespół chińskich emalii.
Wystawa pozwoliła na stworzenie barwnej opowieści o Paderewskim, najpopularniejszym Polaku swoich czasów, geniuszu obdarzonym niezwykła aparycją i charyzmą, którego kulturze, pozycji i rozległym koneksjom zawdzięczamy trzynasty punkt słynnego orędzia prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona o potrzebie stworzenia niezawisłego państwa polskiego.
Prezentowane na wystawie zdjęcia, pamiątki i przedmioty, którymi otaczał się w szwajcarskiej posiadłości Riond-Bosson, układają się w opowieść o życiu jednego z najwybitniejszych Polaków.
Z największą przyjemnością obejrzeliśmy tę wystawę. Przybliżyła nam ona życie wielkiego Polaka, uzmysłowiła jak wspaniałym był człowiekiem i jak wiele zrobił dla swojego kraju pomimo, że większość życia spędził poza jego granicami.
Ze swojej strony muzeum dołożyło starań by seniorzy mogli obejrzeć tę wystawę w komfortowych warunkach. Po raz pierwszy mogliśmy skorzystać z przenośnych, składanych siedzisk co widać na załączonych zdjęciach.
Prośba o fotorelacje
Zapraszamy do przesyłania relacji z naszych uniwersyteckich wydarzeń na adres: [email protected]
Nowość w galerii
Zdjęcia z balu karnawałowego od pani Teresy Majchrowskiej, dziękujemy!