W dniach 18.04.2018 i 25.04.2018 zainteresowani członkowie naszego Uniwersytetu obejrzeli w Muzeum Narodowym wystawę poświęconą Ignacemu Janowi Paderewskiemu.
W 1930 roku Ignacy Jan Paderewski, jeden z ojców polskiej niepodległości, wielki artysta, patriota i filantrop, zapisał swoje zbiory niepodległemu państwu polskiemu, w tym Muzeum Narodowemu w Warszawie. Testament miał być wykonany po śmierci artysty.
W darze otrzymaliśmy zbiór pamiątek dotyczących zawrotnej muzycznej kariery Paderewskiego – pianisty i kompozytora zdolnego porywać tłumy, liczne obrazy i złożoną z blisko 600 dzieł kolekcję sztuki wschodniej, w tym niezwykle cenny w skali światowej zespół chińskich emalii.
Wystawa pozwoliła na stworzenie barwnej opowieści o Paderewskim, najpopularniejszym Polaku swoich czasów, geniuszu obdarzonym niezwykła aparycją i charyzmą, którego kulturze, pozycji i rozległym koneksjom zawdzięczamy trzynasty punkt słynnego orędzia prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona o potrzebie stworzenia niezawisłego państwa polskiego.
Prezentowane na wystawie zdjęcia, pamiątki i przedmioty, którymi otaczał się w szwajcarskiej posiadłości Riond-Bosson, układają się w opowieść o życiu jednego z najwybitniejszych Polaków.
Z największą przyjemnością obejrzeliśmy tę wystawę. Przybliżyła nam ona życie wielkiego Polaka, uzmysłowiła jak wspaniałym był człowiekiem i jak wiele zrobił dla swojego kraju pomimo, że większość życia spędził poza jego granicami.
Ze swojej strony muzeum dołożyło starań by seniorzy mogli obejrzeć tę wystawę w komfortowych warunkach. Po raz pierwszy mogliśmy skorzystać z przenośnych, składanych siedzisk co widać na załączonych zdjęciach.