27 grudnia 11:30 cm. Zbrodni Wawerskiej

Drodzy ! Zwracamy się z apelem o wspólną chwilę pamięci   zbrodni wawerskiej  : 

27.grudnia 1939 roku w Wawrze, Niemcy rozstrzelali 107 cywilnych mieszkańców.  Była to pierwsza masowa zbrodnia dokonana przez hitlerowskiego okupanta na ludności cywilnej. Jak co roku tego dnia odbywają się uroczystości uczczenia pamięci zamordowanych , w  których bierze udział nasz Uniwersytet. 

Program tegorocznych uroczystości:

27.12   godz. 10.00  msza święta w kościele  ul. Rzeźbiarska 46

11.30  złożenie kwiatów na Cmentarzu-pomniku Zbrodni Wawerskiej ul.27 Grudnia

12.30  Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na dawnej karczmie Bartoszka przy ul. Widocznej 85

15.00 i 18.00  Spacery historyczne na temat Zbrodni Wawerskiej pod nazwa „Wawer pamiętamy” ze stacji PKP Wawer

Zwyczajowo bierzemy udział  w złożeniu kwiatów przy pomniku ; czyli spotykamy się o 11.30  na cmentarzu przy ul 27- grudnia . 

Apelujemy o współudział w uroczystości.  Do zobaczenia 

Barbara Bednarska

Lepienie wigilijnych pierogów

Drodzy Słuchacze. W dniu 19 grudnia o g. 11.45 spotykamy się na wspólnej akcji lepienia pierogów. Ze względów technicznych, odbędzie się to w stołówce liceum na ul. Alpejskiej 16. Mamy ogromną prośbę o zgłoszenie się do pomocy. Z powodów losowych i zdrowotnych, kilka naszych koleżanek nie będzie mogło uczestniczyć w spotkaniu. Gdyby ktoś będzie miał problem z dojazdem , chętnie zawiozę. Proszę o kontakt t. 696 702 665.

Wieczór 19 grudnia :

Było wybornie i smakowicie. 19 słuchaczy prężnie stanęło ramię w ramię  z młodzieżą z liceum. Wykonano 1000szt. pierogów ukraińskich o ok.800 z kapustą i grzybami. Zadanie wykonane na medal. Serdeczne PODZIĘKOWANIA dla każdej z Koleżanek za uczestnictwo , za oddanie czasu, tak potrzebnego przed Świętami .

Pożegnanie

Serdeczne wyrazy współczucia naszej koleżance Krysi Godlewskiej z powodu śmierci męża, w imieniu całej społeczności naszego Uniwersytetu składa Zarząd i  Rada Słuchaczy.

Wystawa “Tamci, oni, inni” w kinokawiarni Falenica. 8-15 grudnia

Szanowni Państwo, 

z nieskrywaną ciekawością Państwa odbioru zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej, stworzonej przez młodzież wystawy “Tamci, oni, inni” w kinokawiarni Falenica

„Trzy możliwości stały zawsze przed człowiekiem, ilekroć spotkał się z Innym: mógł wybrać wojnę, mógł odgrodzić się murem, mógł nawiązać dialog” – pisał Ryszard Kapuściński.

Ślady po nich mijamy codziennie w naszych miejscowościach – w układzie i nazwach ulic, budynkach, cmentarzach ukrytych w lesie z nagrobkami i inskrypcjami w niezrozumiałym dla nas języku. Czasem, choć już coraz rzadziej, przy okazji remontów starszych budynków, znajdujemy zawiniątka – pamiątki w podpiwniczeniach, stropach, strychach, czy ślady po mezuzach w futrynach. 

To nasza krajobraz i codzienność. Nas, czyli mieszkańców miast i miasteczek w których przed wojną były liczne społeczności żydowskie. A jaka była ich codzienność Mosze, Pesli, Hersza i innych Żydów, którzy zanim holocaust zabrał ich stąd na zawsze, mieszkali w Falenicy? 

Fundacja na rzecz Wielkich Historii zaprasza na wystawę „Tamci, oni, inni”, zainspirowaną historią przedwojennej Falenicy.

Została przygotowana przez grupę warszawskich licealistek i licealistów. Pełni emocji, przez pryzmat przedwojennych relacji polsko-żydowskich na linii otwockiej odczytują dzisiejsze spotkania z Innym, by zapytać:

Dlaczego przyzwyczajamy się do krzywdy innych?

Dlaczego historia się powtarza?

Co możemy zrobić, żeby tak się nie działo?

Czy możemy zrobić cokolwiek?

Prace prezentowane na wystawie powstawały podczas kilkunastu intensywnych miesięcy – dziesiątek spotkań z artystkami i społecznikami, warsztatów twórczych, odwiedzin w muzeach, rozmów z historyczkami i kuratorami. Na wystawę składają się archiwalne zdjęcia, materiały z przedwojennej prasy, afisze, a także opowieści o przedwojennych mieszkankach i mieszkańcach Falenicy ocalałych z Zagłady, opracowane na podstawie księgi „Sefer Falenic”. Znajdziemy tu także prace zupełnie współczesne – instalacje, materiały kartograficzne i fotografie, które między innymi poruszają temat walki o miejsce w przestrzeni publicznej.

Wystawa będzie dostępna w bardzo krótkim i zbliżającym się wielkimi krokami terminie – między 8 a 15 grudnia od 9:00 do 21:00.  

Wystawa prezentowana będzie w sali kinowej kinokawiarni Falenica. Na jej zwiedzenie prosimy zarezerwować ok. 30 – 45 minut. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!  Paulina Kobza.

Kuratorki: Maja Dębniak, Pola Gradowska we współpracy z Pawłem Brylskim

Grupy : prosimy o kontakt.

„Ostry Dyżur Poetycki” 5 luty w Narodowym

Zapraszamy na „Ostry Dyżur Poetycki” do Teatru Narodowego na 5 lutego 2023 godz 11:55. Cena 35zł .

Chętni proszeni są o wysyłanie SMSa na telefon UTW 537 970 480 ( hasło Poezja luty , imię nazwisko ) . Biletów jest tylko 6. Kolejność zgłoszeń !! Pieniądze na bilety zbieram 8.12.2022 przed i (ewentualnie) po wykładzie. Ela.

Grudniowa Integracja

A) Spotkanie Wigilijne naszych słuchaczy odbędzie się 17.12.2022 (sobota)  o godz.13.00.

Serdecznie wszystkich zapraszamy. Złożymy sobie życzenia ,pośpiewamy kolędy, coś zjemy .Będzie miło i świątecznie. Gorąca prośba do Was o możliwie szybkie potwierdzenie wzięcia udziału w spotkaniu  poprzez SMS ( ostatecznie telefon)  na nasz uniwersytecki nr 537 970 480 ( hasło Wigilia , imię nazwisko ). Dla nas bardzo ważne ile osób się spodziewać , bo musimy wypożyczyć stoły i krzesła , także zorganizować  artykuły spożywcze.

B)   Integracja : wieczór mikołajkowo-taneczny  

Zapraszamy na kolejne spotkanie taneczno-mikołajkowe:  we WTOREK 6 grudnia  godz 16:30 ( może ulec modyfikacji) . Miejsce spotkania : restauracja „Angelika” w Falenicy ul. Zabawna 8. 

Uczestnicy przygotowują ładnie zapakowane prezenty mikołajkowe w kwocie minimalnej 15 zł ( np drobny upominek świąteczny, kosmetyk lub inny wg waszej inwencji) . Przygotowany będzie drobny poczęstunek kulinarny . Można na miejscu indywidualnie dokupić  coś więcej.

W programie :  losowanie mikołajkowych prezentów i wspólna zabawa taneczna . 

Osoby zainteresowane,  proszone są o zgłoszenia do Ali ( poprzez SMS tel 601 395 384) z hasło Mikolajki Imię Nazwisko, (ile osób)  Potrzebujemy wiedzieć  dla ilu osób zorganizować poczęstunek.   Zgłoszenia jak najszybciej  maks do niedzieli godz 16.

C)  W dniu 19 grudnia ok.g.12.00, jeszcze podamy dokładnie, odbędzie się międzypokoleniowe lepienie pierogów.

Będą w tym wydarzeniu brali udział nasi Słuchacze oraz młodzież z naszej dzielnicy.

Pierogi te będą rozdawane dla potrzebujących mieszkańców Wawra, podczas wigilii która odbędzie się 20 grudnia w szkole w Marysinie .

Bardzo gorąco zachęcam do wzięcia udziału w tak szczytnym celu.

Będziemy podzieleni na kilka grup roboczych. Wszelkie artykuły oraz sprzęt kuchenny zapewnia nasz Urząd Dzielnicowy.

Potrzeba przynajmniej 10 par zdolnych i doświadczonych rąk . Warsztaty potrwają ok 3 godziny i odbędą się w WCK przy Żegańskiej.

Bardzo proszę o zgłaszanie się do mnie osobiście bądź na fb. Dorota tel. 696 702 665.