Podsumowanie działalności Turystycznej , P. i K. w 2022

PODSUMOWANIE DZIAŁALNOŚCI TURYSTCZNEJ PROZDROWOTNEJ I KULTURALNEJ w WTUTW ROK AKADEMICKI 2021/2022  (wakacje w roku 2022)

Program turystyczny  realizowany przez  Ewę Marczak we współpracy z Maria Ireną Jasińską

            Za nami kolejny rok akademicki z pandemią w tle, ale nie stanowiło to przeszkody w licznym  udziale słuchaczy w wycieczkach. Zaraz po zakończeniu roku akademickiego rozpoczynamy letni sezon turystyczny wyruszając do Bełchatowa, Poświętnego i Anielina.

W Bełchatowie w Miejskim Centrum Kultury oglądamy interaktywną wystawę „PGE Giganty Mocy”.  Następnie jedziemy na taras widokowy w Żłobnicy. Robi wrażenie – jest to jedna z trzech rzeczy zbudowanych ręką człowieka widoczna z kosmosu.

Jedziemy również do Anielina– miejsca poświęconego majorowi Hubalowi. Byliśmy też w Poświętnem miejscu  związanym z kultem obrazu tzw. Matki Boskiej Świętorodzinnej. Na wycieczce było nas 40 osób.

Lipiec to dobry czas na wyjazd do Turku. Z dziełami Józefa Mehoffera zapoznajemy się najpierw na wystawie stałej „Turkowskie dzieło Józefa Mehoffera” w Muzeum MiastaTurku. Oglądamy szkice oraz projekty do polichromii i witraży, których odwzorowania e podziwialiśmy w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Było nas 49 osób.

Następny wyjazd to Łęczyca, tam gdzie mieszka Diabeł Boruta. W muzeum, znajdującym się na zamku, obejrzeliśmy wystawę zatytułowaną „Diabeł Boruta we współczesnych rzeźbach i legendach”. W Tumie koło Łęczycy zwiedziliśmy Archikolegiatę NMP i św. Aleksego kościół wzniesiony w XII wieku. jest to jeden z najciekawszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce. O jego historii opowiedział nam proboszcz tego miejsca – godzinnej prelekcji wysłuchaliśmy z ogromnym zainteresowaniem.

W drodze powrotnej, zobaczyliśmy w Maurzycach– zabytkowy mostu na rzece Słudwi. W Piątku widzieliśmy obelisk oznaczający geometryczny środek Polski a w Walewicach przy Pałacu Marii Walewskiej wysłuchaliśmy interesującej pogadanki o jej losach. Dojeżdżamy do miejscowości Joachimy-Mogiły. Zatrzymujemy się w lesie, gdzie znajduje się niemiecki cmentarz z okresu I wojny światowej, na którym pochowano żołnierzy poległych w walkach 1915 roku. W 1990 roku pochowano tu 2566 żołnierzy niemieckich poległych w czasie II wojny światowej, którzy zostali ekshumowani z cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Zadbany teren nekropolii, cisza, spokój i myśl czy muszą ginąć tak młodzi ludzie.  Było nas 50 osób.

10. września wybraliśmy się na wycieczkę „ Kutno – Festiwal róż i nie tylko”.Zaczynamy od zwiedzania Muzeum Zamku w Oporowie. Zamek oporowski to jeden z niewielu tego typu budowli w Polsce, który przez cały czas swego istnienia jest użytkowany. Dziś w dawnej rezydencji Oporowskich, mieści się Muzeum Wnętrz Dworskich. Muzeum nie jest przesadnie duże, składa się z siedmiu komnat na dwu kondygnacjach, ale z ogromną ilością eksponatów. Z zachwytem oglądaliśmy ogromną kolekcję obrazów, rzeźb, zabytkowych mebli, militariów i wyrobów rzemiosła artystycznego.  Następnie udajemy się do Kutnowskiego Domu Kultury, aby cieszyć oczy ogromem róż, pięknymi kompozycjami z tych kwiatów, pięknie udekorowanymi ulicami, przystankami, autobusami. Szał kolorów i kształtów – mnie zachwyciła róża nazwie Chopin – na łodydze góruje jedna róża pięknej białej barwy z delikatnymi kremowymi smugami, w otoczeniu kilkunastu pąków – delikatna i piękna jak muzyka Chopina. Było nas 47 osób.

„Od Chojnaty do Lipiec Reymontowskich”- temat wrześniowej wycieczki. W czasie tej wycieczki zobaczyliśmy, w Woli Chojnata, zabytkowy pałac, zbudowany w XIX wieku. Obecnie pałac jest prywatną własnością; komfortowe warunki sprzyjają organizacji wesel, przyjęć okolicznościowych, konferencji a także odpoczynku. Dzięki uprzejmości obsługi mogliśmy obejrzeć wnętrze pałacu. Pałac otacza zabytkowy park z XIX wieku. W pobliżu  pałacu znajduje się także zabytkowy klasycystyczny spichlerz oraz zabytkowa drewniana kaplica.  

Następnie byliśmy na wieży Zamku Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej. Obiekt jest przykładem gotyckiego budownictwa o charakterze obronnym. W latach 50. XX wieku obiekt został przekazany Muzeum Ziemi Rawskiej. Zorganizowano w nim wystawę stałą dotyczącą dziejów warowni.

Dalsza droga zawiodła nas do Muzeum Regionalnego im. Władysława Reymonta w Lipcach Reymontowskich. Muzeum istnieje od 1982 roku a od 2003 roku muzeum nosi imię Władysława Reymonta będącego znanym mieszkańcem Lipiec. Lipce słyną również jako miejsce akcji jego najsłynniejszej powieści „Chłopi”. Ciekawostka, w Lipcach, jest Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych Pana Zbigniewa Stania, która posiada 100 wydań powieści ”Chłopi”, fotosy z filmu i sztuk teatralnych związanych a Reymontem.

Następnie jedziemy do Rogowa, aby obejrzeć zabytek jakim jest Kolej Wąskotorowa Rogów – Rawa – Biała. Wśród unikatowych egzemplarzy widzieliśmy cysternę do przewozu melasy z 1905 roku, saksoński pług odśnieżny z końca XIX stulecia oraz wagon bagażowo-pocztowy z 1930 roku. Historyczny klimat kolei wąskotorowych dopełniają brązowe kartonikowe bilety na przejazd, i zrekonstruowane umundurowanie obsługi pociągu.

Jeszcze przed nami, już po rozpoczęciu roku akademickiego, kolejny wyjazd pod hasłem „Rogów jesienią”. Tym razem w czasie 1,5 godzinnego spaceru z przewodnikiem zobaczymy rogowski park w pięknej, jesiennej odsłonie.

Program turystyczny (prozdrowotny) realizowany przez koleżankę Jankę Żórawińską i Elę Chomicką. Są to marsze nordic – walking, z liczną grupą osób aktywnie w nich uczestniczących. W cotygodniowych zajęciach bierze udział kilkanaście osób. Dziewczyny odbywają spacery po naszych międzyleskich lasach. Po raz drugi, w tym roku, we wrześniu grupa, 33 osób, wyjechała do Poronina. Stąd autokarem uczestnicy dojeżdżali do Bukowiny i Szaflar, aby skorzystać z kąpieli w wodach geoteremalnych.

Program kulturalny zrealizowany przez koleżankę Ewę Marczakto zwiedzanie wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie p.t  „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” Zaprezentowane dzieła pochodzą ze zbiorów własnych muzeum oraz z licznych muzeów i instytucji w Polsce, a także rzadko prezentowane dzieła z kolekcji prywatnych. Z zainteresowaniem słuchaliśmy p. kustosz omawiającej zbiór prac Stanisława Witkiewicza, tak, że przedstawione postacie o napiętych bicepsach i ścięgnach, wydatnych brzuchach,  szponiastych powyginanych kończynach i umięśnionych cielskach stały się dla nas trochę zrozumiałe. Wystawę zwiedziło 28 osób.

Liczba uczestników w organizowanych spotkaniach:

Poronin                                              33 osoby

wycieczki                                          276 osób

Muzeum Narodowe                           28 osób

Razem                                               337 osób

Cieszymy się, że tak liczna grupa słuchaczy razem odpoczywa, poprawia swoją kondycję fizyczną i zwiedza Polskę. Serdecznie dziękujemy uczestnikom i zapraszamy na następne spotkania również tych niezadowolonych.                      

    Opracowała: Maria Irena Jasińska

Poniżej wypis z ogłoszeń działań przeprowadzonych wycieczek w 2022.

Poniżej  podsumowanie  ostatniego okresu wycieczkowego :

KWIECIEŃ / 10.04.2022/ „Niedziela palmowa w Ciechanowcu”

Niedziela Palmowa to jedno z najstarszych świąt w tradycji Kościoła. 

MAJ /07.05.2022/ „Szlakiem Kochanowskiego

Wybierzemy się do Sycyny – gniazda ojczystego Jana Kochanowskiego, 

Maj/CZERWIEC /31 05. – 01. 06.2022 „Bydgoszcz”

 Zwiedzanie starego miasta, Wyspy Młyńskiej, Wenecji Bydgoskiej, spacer po Śródmieściu , spacer nad Brdą, szlak TeH2O (Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła), a w szczególności Wieża Ciśnień i Muzeum Mydła i Historii Brudu

LIPIEC /23.07.2022/  Turek – śladami Józefa Mehoffera

W Turku zobaczymy neogotycki kościół z pocz. XX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje wystrój wnętrza autorstwa Józefa Mehoffera.

SIERPIEŃ /20.0.2022/  Łęczyca

W muzeum znajdującym się na zamku obejrzymy wystawę zatytułowaną „Diabeł Boruta we współczesnych rzeźbach i legendach”. 

WRZESIEŃ /10.09.2022/ Kutno „Festiwal róż i nie tylko”

Ogólnopolska wystawa róż, .  W pobliskim zamku prezentacja  dzieł malarstwa, rzeźby i wyroby rzemiosła artystycznego od XVI do początku XX wieku.


WRZESIEŃ /24. 09.2022/ „Od Chojnaty do Lipiec Reymontowskich”

W czasie tej wycieczki zobaczymy zespół pałacowo-parkowy w Chojnacie. W Rawie Mazowieckiej obejrzymy Zamek książąt Mazowieckich, Muzeum Ziemi Rawskiej oraz Jatki miejskie. 

PAŹDZIERNIK  19.10.2022 „Rogów jesienią”

Tym razem będziemy w Rogowie,  W czasie 1,5 godzinnego spaceru z przewodnikiem zobaczymy rogowski park w pięknej, jesiennej odsłonie klonów we wszelkich odmianach..

%d bloggers like this: