Zaproszenie na Zamek Królewski

UWAGA: w dniach od 5 do 7 marca 2021 Zamek będzie otwarty do godz. 18.00. Wstęp bezpłatny.
Możemy obejrzeć następujące wystawy:

1.Porcelana z polskim Orłem. – wystawa czynna do 11 kwietnia 2021
W Zamku Królewskim w Warszawie po raz pierwszy prezentowane są naczynia z serwisów „prezydenckich” oraz zastaw reprezentacyjnych, wykorzystywanych  w urzędach państwowych, a także z kompletów konsularnych, używanych w placówkach dyplomatycznych. Zanim dotrzemy na wystawę obejrzymy obrazy wypożyczone ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie np. obraz Jana Matejki „Ociemniały Wit Stwosz z wnuczką”
2.Ikaria Igora Mitoraja – Dziedziniec pałacu Pod Blachą

Ikaria jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych rzeźb autorstwa Igora Mitoraja. Jej autorska replika stanęła w paryskiej dzielnicy La Défense obok najsłynniejszych dzieł twórców rzeźby z całego świata. Powstała w 1996 roku trzymetrowa wersja Ikarii, obecnie prezentowana na dziedzińcu pałacu Pod Blachą pochodzi z kolekcji prywatnej. Figura dotychczas znajdowała się w kolekcji dzieł sztuki mBanku, a następnie nabyta przez prywatnego właściciela, została zdeponowana na czasową ekspozycję, związaną z jubileuszem odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Na dziedzińcu jest również wystawa plansz architektury modernistycznej powojennej Warszawy.

3.Wystawa w Galerii Plenerowej Ogrodów Zamkowych
Pokaz stanowi podziękowanie dla członków Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku, projektantów, rzemieślników, artystów, budowniczych, darczyńców i wszystkich, którzy wspierali przedsięwzięcie odbudowy. Wystawa eksponowana od strony ul. Grodzkiej i Wisłostrady, składa się z 18 plansz, prezentujących w porządku chronologicznym archiwalne fotografie dokumentujące odbudowę Zamku. Począwszy od widoków ruin, poprzez pusty plac, wznoszenie murów, po pokazanie prac wykończeniowych we wnętrzach. Fotosy ukazują przy okazji także niezwykłe społeczne zaangażowanie w dzieło odbudowy i entuzjazm, który towarzyszył warszawiakom.

Ponadto:
Arcydzieła z Watykanu. Wystawa od 24 marca do13 czerwca 2021 r.
Po raz pierwszy w Polsce pojawią się arcydzieła włoskiego malarstwa, użyczone specjalnie na tę ekspozycję przez Muzea Watykańskie

Traktat ryski – odzyskane dziedzictwo. Wystawa od 16 marca do końca 2021 roku
18 marca 2021 r. przypada 100. rocznica podpisania traktatu pokojowego w Rydze, kończącego wojnę polsko-bolszewicką, na mocy którego zostały wyznaczone granice państwa polskiego na wschodzie oraz uregulowano kwestie odszkodowań dla Polski. Jeden z artykułów traktatu ryskiego zawierał postanowienia o zwrocie Polsce mienia kulturalnego grabionego przez Rosję od 1772 r. Był to punkt wyjścia do trwającej 15 lat rewindykacji polskich dóbr kultury.