Wystawa “Tamci, oni, inni” w kinokawiarni Falenica. 8-15 grudnia

Szanowni Państwo, 

z nieskrywaną ciekawością Państwa odbioru zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej, stworzonej przez młodzież wystawy “Tamci, oni, inni” w kinokawiarni Falenica

„Trzy możliwości stały zawsze przed człowiekiem, ilekroć spotkał się z Innym: mógł wybrać wojnę, mógł odgrodzić się murem, mógł nawiązać dialog” – pisał Ryszard Kapuściński.

Ślady po nich mijamy codziennie w naszych miejscowościach – w układzie i nazwach ulic, budynkach, cmentarzach ukrytych w lesie z nagrobkami i inskrypcjami w niezrozumiałym dla nas języku. Czasem, choć już coraz rzadziej, przy okazji remontów starszych budynków, znajdujemy zawiniątka – pamiątki w podpiwniczeniach, stropach, strychach, czy ślady po mezuzach w futrynach. 

To nasza krajobraz i codzienność. Nas, czyli mieszkańców miast i miasteczek w których przed wojną były liczne społeczności żydowskie. A jaka była ich codzienność Mosze, Pesli, Hersza i innych Żydów, którzy zanim holocaust zabrał ich stąd na zawsze, mieszkali w Falenicy? 

Fundacja na rzecz Wielkich Historii zaprasza na wystawę „Tamci, oni, inni”, zainspirowaną historią przedwojennej Falenicy.

Została przygotowana przez grupę warszawskich licealistek i licealistów. Pełni emocji, przez pryzmat przedwojennych relacji polsko-żydowskich na linii otwockiej odczytują dzisiejsze spotkania z Innym, by zapytać:

Dlaczego przyzwyczajamy się do krzywdy innych?

Dlaczego historia się powtarza?

Co możemy zrobić, żeby tak się nie działo?

Czy możemy zrobić cokolwiek?

Prace prezentowane na wystawie powstawały podczas kilkunastu intensywnych miesięcy – dziesiątek spotkań z artystkami i społecznikami, warsztatów twórczych, odwiedzin w muzeach, rozmów z historyczkami i kuratorami. Na wystawę składają się archiwalne zdjęcia, materiały z przedwojennej prasy, afisze, a także opowieści o przedwojennych mieszkankach i mieszkańcach Falenicy ocalałych z Zagłady, opracowane na podstawie księgi „Sefer Falenic”. Znajdziemy tu także prace zupełnie współczesne – instalacje, materiały kartograficzne i fotografie, które między innymi poruszają temat walki o miejsce w przestrzeni publicznej.

Wystawa będzie dostępna w bardzo krótkim i zbliżającym się wielkimi krokami terminie – między 8 a 15 grudnia od 9:00 do 21:00.  

Wystawa prezentowana będzie w sali kinowej kinokawiarni Falenica. Na jej zwiedzenie prosimy zarezerwować ok. 30 – 45 minut. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!  Paulina Kobza.

Kuratorki: Maja Dębniak, Pola Gradowska we współpracy z Pawłem Brylskim

Grupy : prosimy o kontakt.

%d bloggers like this: