Sezon24-25

                                         I SEMESTR 2024/2025

 

       Dnia 11 października 2024 r. w siedzibie WCK odbyła się uroczysta inauguracja kolejnego , już 21, roku akademickiego 2024/2025 r. Zabrzmiały dźwięki i słowa „Mazurka Dąbrowskiego”, a następnie „Gaudeamus igitur”. Hymny nadały powagi i splendoru uroczystości, na którą przybyli zaproszeni goście z władz dzielnicy, WCK i europoseł Michał Szczerba.  Nie sposób wymienić wszystkich. Obecnie nasz uniwerek liczy 419 studentów. Wszystkich zapraszamy do aktywnego udziału w życiu naszej społeczności. Po powitalnych przemowach, zaproszeniach, podziękowaniach i życzeniach składanych  przez z inauguracyjny pt. „ Jak zwyciężyć trudny czas – nie starzeje się ten kto nie ma czasu”. No i zaczęła  się niezła zabawa. Słuchacze pokładali się ze śmiechu. słysząc cytaty z  różnych autorów na temat życia seniorów. Zrobiło się  bardzo wesoło, na luzie i wszyscy już odpoczęli od śpiewania wszystkich zwrotek hymnu. {?}. 


XX-lecie WTUTW

       Dzień 17 października 2024 r. to kolejny wykład, tym razem podróżniczki Małgorzaty Kopczyńskiej pt. „Zielone wzgórza Afryki”. Była to relacja z tegorocznej podróży autorki do kilku krajów Afryki Środkowej : Kenii, Ugandy, Rwandy, Tanzanii, Malawi, Zambii i Zimbawbe. Wbrew wyobrażeniom Afryka nie jest żółta, a zgodnie z tytułem wykładu zielona. Pełno w niej parków narodowych mniejszych i większych, jezior, wodospadów, jaskiń w górach {wcale nie takich niskich}, rezerwatów przyrody, pól uprawnych {bardzo malowniczych} i wiosek masajskich. Pełno wszelakiej afrykańskiej zwierzyny i np., baobabów. Ponieważ człowiek pochodzi z Afryki, to miejsce, gdzie zaleziono szczątki australopithecusa zostało uhonorowane pomnikiem w postaci czaszek na cokole.  Zaskoczeniem jest też fakt, że Rwanda to jest chyba najczystszy kraj na świecie. Wszyscy co sobota sprzątają tereny wspólne czyli ulice, uliczki, place i placyki. Nigdzie nie ma śmieci. Mieszkańcy robią to dobrowolnie, z własnej nieprzymuszonej woli. Tylko się od nich uczyć. W kilku krajach afrykańskich jest zakaz używania torebek plastikowych tzw. zrywek . Nikt nie może ich mieć w użyciu i nie można ich wwieźć na teren tych państw. No i proszę, a my uważamy się za wysoko cywilizowanych i mamy poczucie wyższości – wstyd.

         W czwartkowy wieczór 25 października 2024 r. odbył się wykład pani mgr Ewy Kucińskiej pt. „ Psychodietetyka”, co należy rozumieć jako rola diety i stylu życia w prewencji i leczeniu nadciśnienia, chorób serca i cukrzycy. Usłyszeliśmy wiele cennych wskazówek jak postępować i co jadać, jak oddychać i wypoczywać w oparciu o dietę dush i medycynę ajurwedyjską. I tak naprawdę to szkodzi nam prawie wszystko. Żeby żyć wiecznie i być młodym i zdrowym należy jadać czarny chleb i pić wodę w dużych ilościach, tłuste ryby, warzywa zielonolistne. Należy wyrzec się wszystkiego co jest pyszne, co lubimy, co daje nam chwile radości {słodycze} , a o boczku i karkówce zapomnieć na zawsze. Do diabła z takim życiem…..

 

        Z wielkim żalem zawiadamiamy, że dnia 20 października br.  odszedł od nas na zawsze Henryk Sierhej, którego pożegnaliśmy 26 października 2024 r. mszą św. w kościele w Falenicy i odprowadziliśmy na cmentarz w Aleksandrowie. Henio był z nami wiele lat, uczestniczył w wycieczkach, letnich spacerach, marszach nordic-walking, w klubie brydżowym i innych aktywnościach. Nie narzucał się swoją obecnością, ale był chętny do pracy. Życzliwa dusza i wspaniała osoba – dlatego tak trudno pogodzić się z Jego stratą. Żegnaj….


Integracja w VIZAVI

Spotkanie integracyjne w dniu 26 października 2024 r. jak zwykle odbyło się nad jeziorkiem w lasku międzyleskim. Kawiarnia Vizavi przygotowała smakołyki i kiełbaskę z grilla. Było co wypić i co zjeść. Było wesoło i tanecznie. Nowi członkowie przedstawiali się i z przytupem wchodzili w naszą społeczność.


      Następnego dnia tj. 27 października 2024 r. w Muzeum Narodowym miał miejsce pierwszy wykład w tym roku akademickim, który wygłosiła pani Magdalena Kucz-Kuczyńska pt. „ Feliks Manggha Jasieński w obrazach mistrzów Młodej Polski”. Bohater wykładu był kolekcjonerem dzieł sztuki wszelkiego rodzaju {więc nie tylko obrazów, choć tych było najwięcej} i propagatorem sztuki japońskiej w naszym kraju. Sprawował również mecenat  nad artystami początkującymi i tymi już znanymi. Zebrał ok. 15 000 dzieł wszelakich sztuk pięknych, a kolekcję przekazał testamentem Krakowowi. Stąd gród Kraka może się szczycić tak bogatymi zbiorami. Są wśród nich bezcenne drzeworyty japońskie, które obejrzeliśmy na zdjęciach.   Ujęły mnie swą filozofią , subtelnością i pięknem. Zachęcam do udziału w sobotnich wykładach – raz na miesiąc.  Naprawdę warto. Aha, Manggha to pseudonim.

          31 października 2024 r. to dzień wykładu , który został wygłoszony radiowym głosem przez Jacka Delerta pt. „ Zwyczaje i obrzędy pogrzebowe w judaizmie”. Prelegent przeprowadził słuchaczy przez kolejne etapy pogrzebu zmarłego , a więc sam moment śmierci, przygotowanie do pochówku, pochowanie ciała i żałoba. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek , które i w tradycji chrześcijańskiej są praktykowane. Nie mniej jednak, wyznawcy judaizmu ,wytworzyli specyficzną dla siebie kulturę przejścia ze świata żywych do świata wieczności. Wykład był bardzo interesujący i wniósł wiele do naszej skarbnicy wiedzy o innej, a przecież nie tak dalekiej od nas kulturze.

       07 listopada 2024 r. wykład pt. „Udogodnienia cyfrowe” wygłosiła nasza słuchaczka mgr Elżbieta Kroszczyńska. Przed wykładem głos zabrała prezes Barbara Bednarska i z przykrością udzieliła wszystkim członkom Uniwersytetu reprymendy. Na 400 słuchaczy  w akcji grabienia liści w Helenowie zgłosiło się zaledwie  10 –ciu.  Pani prezes przypomniała treść regulaminu , a mianowicie że słuchacze są zobowiązani do prac na rzecz uniwersytetu a nie  tylko korzystania z ofert ku własnej przyjemności i pożytkowi.  Trzeba też czasem dać coś z siebie. Wszyscy mamy wpływ na postrzeganie naszej uczelni i powinniśmy być aktywnymi jej studentami,  nie tylko wtedy kiedy chcemy coś dla nas , ale i wtedy gdy chcą czegoś od nas.

       Wracając do wykładu: czy tego chcemy czy nie coraz bardziej wchodzimy w świat cyfrowy. Wielkiej wagi nabiera sprawa bezpieczeństwa i w tym kierunku szły wskazania prelegentki. Informowała jak mamy zachowywać się w sieci, co otwierać a co nie, gdzie zgłaszać podejrzane spamy i jak się zorientować, że jest coś podejrzane. Omówiony został problem zastrzegania nr PESEL i aplikacje do kontaktu z urzędami, bankami – bezpieczny sposób poprzez m.Obywatel, profil zaufany i urząd dzielnicy. W dobie tworzenia fałszywych wiadomości głosowych trzeba koniecznie dla bezpieczeństwa ustalić hasło z odzewem wśród najbliższych.

       Dnia 09 listopada 2024 r. W[KM1]  Muzeum Narodowym spotkali się miłośnicy sztuki z panią Romą Radwańską i wysłuchali prelekcji pt. „ Julian Fałat – wielka kariera malarska syna wiejskiego organisty”. Niektórzy ze słuchaczy mieli blade pojęcie o tym artyście i jego obrazach, a wyszli bogatsi o wiedzę na temat Jego życia i drogi twórczej. Wykład był bogato ilustrowany zdjęciami obrazów, który przemówiły do nas, oglądaczy, swym pięknem i subtelnością. Fałat został uznany za arcymistrza malowania śniegu, o czym przekonaliśmy się oglądając dzieła. Był też mistrzem akwareli, techniki o wiele trudniejszej niż malarstwo olejowe. Dodać należy, że obecnie jest możliwość obejrzenia dzieł tego artysty na wystawie w Muzeum Narodowym { we wtorki gratis}. Zachęcam słuchaczy naszej uczelni do uczestniczenia w co miesięcznych wykładach bo naprawdę warto.

      Dnia 14 listopada 2024 r. prof. Agata Kusz  Rykun podjęła się wyjaśnić nam co to jest „ Pacjent geriatryczny – co to oznacza” i naświetlić problemy związane ze starzeniem się świata, w tym Polski, która starzeje się szybciej niż Japonia. Za to żyjemy coraz dłużej co ma określone konsekwencje społeczne, ekonomiczne i medyczne. Pacjent geriatryczny to wielolekowość, wielochorobowość i zachodzące interakcje lekowe. Nie sposób opisać wszystkich problemów, jakie poruszyła prelegentka. Rzecz cała sprowadza się do zapoznania się z przychodnią geriatryczną w szpitalu południowym na Ursynowie i zgłoszenia się w razie wystąpienia różnych objawów chorobowych, w tym depresji. Według słów pani profesor, zatrudnieni są w niej wysokiej klasy specjaliści geriatrzy, którzy patrzą na pacjenta całościowo, mają narzędzia w postaci testów i badań do zdefiniowania problemu i jego leczenia. Niestety , potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, ale podobno terminy wizyty nie są odległe.

       Dnia 16 listopada 2024 r. w Centrum Kultury w Falenicy miał miejsce wernisaż poplenerowy uniwersyteckich malarek pt. „Osada Wschód”. Wystawionych zostało 50 obrazów 22 autorów. Zagajenie wygłosiła pani Magdalena Magrzyk – kierowniczka falenickiego centrum kultury. Następnie wszystkie malarki i jeden malarz otrzymali wraz z uściskiem dłoni czerwoną różę. Potem były wspomnienia z pleneru, historia z lisem i wycieczki. Impreza zakończyła się wspólną fotografią i oglądaniem wystawionych prac. Wszystkie obrazy i obrazki są godne uwagi i mnie dyletantce plastycznej nie oceniać  ich wartości artystycznej. Mnie podobały się wszystkie. Na zakończenie można było się posilić pysznymi frykasami , napić się herbaty czy kawy i zakąsić słodkościami. Żyć nie umierać.

   Tego samego dnia j.w. odbyła się wyprawa Śladami Bitwy Warszawskiej z 1920 r. Pod przewodnictwem naszego ulubionego przewodnika, pana Jacka Delerta,    grupa zapaleńców ruszyła na ostatnią wycieczkę w tym roku. Zwiedzanie zaczęło się od kościółka z 1919  r. przy ul. Ziemowita , który jest votum dziękczynnym za odzyskanie niepodległości. Następnie droga wiodła przez Osiedle-Wilno, które ponoć zostało wybudowane i zorganizowane na podobieństwo Wilna. Kolejny obiekt do zwiedzania na naszej drodze to cmentarz w Radzyminie, na którym znajdują się  zbiorowe mogiły z 1920 r. i żołnierzy AK.  Pan Jacek Delert udzielił wielu wiadomości na temat przebiegu wojny, kulis dowodzenia , stanu bojowego naszej armii i  losy wybitnego stratega gen. Tadeusza  Rozwadowskiego, którego losy wplątane w wielką politykę musiały się skończyć tragicznie. Wszak król może być tylko jeden i nikt inny nie może być lepszy od króla, jedynego, kochanego, najmądrzejszego i jeszcze wiele naj. Kolejny obiekt który stanął na drodze naszych słuchaczy to kościół barokowy z 1741 roku z oryginalnymi polichromiami i cmentarzem , na którym chowano żołnierzy z Insurekcji Kościuszkowskiej. Kolejny punkt programu to Ossów, gdzie w domu kultury obejrzeliśmy film pt. „Bitwa Warszawska 1920 r.”, a następnie udaliśmy się na pole na którym toczyła się zwycięska bitwa. Stoi tam krzyż w miejscu, na którym składano ciała poległych w bitwie. Ich nazwiska zostały wyryte na pomniku – jest ich 69. W 1928 r. wzniesiono w Ossowie kaplicę jako dar dziękczynny  pod wez. Matki Boskiej Zwycięskiej. W 2010 r. posadzono 96 dębów by uczcić ofiary katastrofy smoleńskiej. Ważne na przyszłość : buduje się muzeum Bitwy Warszawskiej i będzie to oddział Muzeum Wojska Polskiego.

      Dzień 21 listopada 2024 r. to kolejny wykład. Przed nim jednak, nasi koledzy Elżbieta i Wojciech Madejscy omówili wyniki ankiety, przeprowadzonej wcześniej , dotyczącej działalności naszego uniwersytetu. Potem zabrała głos pani Elżbieta Kroszczyńska i próbowała rozjaśnić w naszych głowach problem „Cyfrowych projektów unijnych”. To trudne zagadnienia, ale coś jednak dociera do nas. Bazą omawianych projektów jest nasze bezpieczeństwo w sieci. Wiemy już, że koniecznością jest zastrzeżenie nr pesel. Wiemy też, że prawo i strategie unijne chroni nas przed systemem totalnej inwigilacji jak np. w Chinach, działania niejakiego Muska czy przed ryzykami związanymi ze sztuczną inteligencją. Prelegentka omówiła przykładowo programy: Horyzont Europa, Lumi i Cyfrowa Europa, zaznaczając w nich udział polskich naukowców i polityków. To są wielkie , wymagają tęgich głów i olbrzymiej odporności na zachodzące w zastraszającym tempie zmiany w świecie, który znamy i w którym przyszło nam żyć. Nic dodać, nic ująć.


Villa Fleur -Konstancin 

  Niektórym wciąż mało jest wycieczek i 26 listopada br. udali się do Konstancina. Zwiedzanie  zaczęliśmy od Villa la Fleur czyli prywatnego muzeum, w którym znajdują się zbiory polskich i żydowskich artystów, będące zbiorami kolekcjonerskimi Marka Roeflera. Obejrzeliśmy także czasową wystawę niejakiego Kislinga pt. „Lśnienie Montparnassu” .  Po obejrzeniu wystawy, najpierw z okien autokaru, potem podczas krótkiego spaceru z przewodniczką oglądaliśmy architekturę Konstancina, zarówno te wiekowe wille i te bardziej nowoczesne.  Cieszy fakt, że dużo zaniedbanych i opuszczonych obiektów jest odbudowywanych i przywracanych dawnej świetności przez nowych właścicieli. Tylko pogoda słotna trochę  psuła wrażenia i ciągnęła do domu. No cóż.


        Trzeba było się uwijać z powrotem z wycieczki do Konstancina by spotkać się z mgr Ewą Kucińską i wysłuchać 2 części wykładu pt.„Psychdietetyka”. Tematem przewodnim były antyoksydanty i suplementy diety. Prelegentka wyjaśniła związek chorób cywilizacyjnych i stresu oksydacyjnego, jaką negatywną  rolę odgrywają wolne rodniki w naszych organizmach.  Chodzi o ich zwalczanie na różne sposoby czyli poprzez antyoksydanty, które prelegentka dokładnie omówiła po kolei. Rozprawiła się także z mitami dotyczącymi np. wit. C , A, E i beta karotenu. Podała słuchaczom zasady stosowania suplementów i prawidłowego odżywiania się w starszym wieku. Nie sposób opisać treści wykładu, ale trzeba podkreślić jego wartość merytoryczną i informacyjną. Osobiście, dużo skorzystałam z wykładu, zarówno w teorii jak i praktyce.

        3 grudnia 2024 r. – bal andrzejkowy w lokalu Angelika w Falenicy. Podobno bawiono się świetnie. Były tańce, hulanki i swawole. A jedzonko też niczego sobie. Spotkamy się za rok.

       11 grudnia 2024 r. dwie grupy słuchaczy liczące łącznie 50 osób udało się do Muzeum Narodowego na wystawę pt. Józef Chełmoński. Wystawa jest wielkim wydarzeniem kulturalnym i wyjątkową okazją do zobaczenia dzieł artysty zgromadzonych w jednym miejscu. Obrazy Chełmońskiego przyjechały po raz pierwszy do Polski z USA, Francji i z prywatnych kolekcji z różnych krajów. Okazuje się, że w Polsce znajduje się zaledwie część ze 140 obrazów namalowanych przez artystę.  Chełmoński należy do najwyżej cenionych malarzy, a jego twórczość uważa się za kwintesencję „polskości” . Wystawa odzwierciedla najważniejsze dziedziny malarskich zainteresowań Chełmońskiego: ukazuje go jako kronikarza codziennego życia na wsi, artystę zafascynowanego końmi wreszcie jako obserwatora natury. Wystawa jest hitem co potwierdzam podpisując się obiema rękami.

          Dnia 12 grudnia 2024 r.  prof. Tomasz Sulej zaprosił słuchaczy Uniwersytetu na wykład pt. „Arktyczne pustkowia w poszukiwaniu najstarszego prassaka”. To była perełka  jeśli chodzi o temat ale i jego przekazanie. będących przodkami ssaków. Trzeba było  tylko przenieść się  ok. 230 mln lat w przeszłość czyli w epokę późnego triasu i można było oglądać wszystko na własne oczy. Ten zakres czasowy jest dla przeciętnego człowieka poza zasięgiem jego odczuwania i rozumowania. Co by nie było i jakby nie było Polska przoduje w badaniach paleontologicznych i w ilościach posiadanych kości, szkieletów i czaszek pragadów, praptaków, prapłazów i prassaków. Wykład był jedyny w swoim rodzaju, jasny i klarowny – dawał szansę słuchającym na zrozumienie czym jest paleologia, jakimi metodami badawczymi posługuje się i ile trudu potrzeba by potem można było oglądać ząb czy inną kość w gablocie muzealnej. Czapki z głów.

          Dzień 14 grudnia 2024 r. to kolejna sobota na wykład w Muzeum Narodowym. Wygłosiła go pani Rita Twardziak , a tytuł wykładu to „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Prelegentka ukazała poprzez dzieła średniowiecznej sztuki jak ewoluowały nasze wyobrażenia na temat narodzin Jezusa. Jak zmieniało się ujęcie i podejście do tematu na przestrzeni wieków. Momentami słuchacze byli zaskoczeni wizjami artystów średniowiecznych. Ale to trzeba było zobaczyć i usłyszeć – nie da się to opisać. Zachęcam do uczestniczenia w wykładach w Muzeum Narodowym. 

         Dzień 19  grudnia 2024 r. to ostatni dzień zajęć przed przerwą świąteczną. Zwykle tego dnia odbywała się wigilia dla wszystkich słuchaczy. W tym roku, ze względu na remont korytarzy w budynku WCK , nie było tradycyjnego spotkania opłatkowego. W zamian wykład pt. „ Od Godów do Trzech Króli” wygłosiła pani Magdalena Bialik  z Muzeum Narodowego. Prelegentka, tak jak Rita Twardziak {zob. wyżej} pokazała zmieniający się obraz św. Rodziny ,Marii, Jezusa , trzech króli i innych świętych w dziełach sztuki średniowiecznej. Po wykładzie na scenę weszli nasi aktorzy i wystawili sztukę pt. „Sanatorium miłości”, której autorem, scenarzystą i reżyserem jest pan  Krzysztof Zarzycki. Była to komedia z akcentem sylwestrowym. Zarówno aktorzy jak i widzowie bawili się wyśmienicie. Kółko teatralne zostało w tym roku zasilone przez kilka nowych osób, co daje możliwość rozwoju pod względem artystycznym.

        Dnia 21 grudnia 2024 r. miłośnicy sztuk wszelakich, udali się do Muzeum w Zachęcie by wysłuchać wykładu i obejrzeć wystawę prac niejakiego Sarkisa Paradażanowa. Nie byłam, nie widziałam – wierzę ,że straciłam wiele. No cóż, nie można być wszędzie i zawsze.

       Dnia 27 grudnia 2024 r. w kolejną rocznicę zbrodni wawerskiej odbyły się uroczystości uczczenia ofiar zorganizowane przez władze dzielnicy. Wzięły w nich udział delegacje różnych organizacji, w tym naszego uniwersytetu. Obchody rozpoczęła msza św. w kościele , a następnie złożono kwiaty pod pomnikiem poległych na cmentarzu . W bibliotece można było obejrzeć wystawę poświęconą zbrodni i uczestniczyć w wycieczce po miejscach związanych z tym tragicznym wydarzeniem.

       Dzień 09 stycznia 2025 r. to spotkanie z panią notariusz Agnieszką Włodarczyk, która omawiała problem zbycia nieruchomości przez emerytów. Wskazywała na dobre i złe strony takiej decyzji i uzmysławiała nam czego absolutnie nie można robić.  Ze strony słuchaczy było wiele, co świadczy o żywotności tej problematyki. Nie sposób wymienić wszystkich zagadnień poruszonych w wykładzie. Jedno jest najważniejsze: nie podejmujemy samodzielnie decyzji o przekazaniu nieruchomości bez udziału notariusza i to sprawdzonego, cieszącego się dobrą opinią. Zapraszam na kolejne spotkanie z panią notariusz.

        Dnia 11 stycznia 2025 r. miłośnicy sztuki, a szczególnie fotografii spotkali się w Muzeum Narodowym na wykładzie pani Moniki Miżołębskiej pt. „ Pędzel natury”. W powietrzu wisiało pytanie: czy fotografia jest odzwierciedleniem rzeczywistości, natury. Wysłuchaliśmy historii fotografii, poznaliśmy jej twórców. Droga, jaką  fotografia przeszła  od camery obscura do dzisiejszego selfi jest imponująca. A odpowiedź na pytanie o pędzel {zob. wyż.} brzmi: niestety nie. A dlaczego – tych, którzy nie byli na wykładzie a chcą wiedzieć niech pomyślą.

         16 stycznie 2025 r. spotkaliśmy się z panią Ewą Małkowską-Bieniek aby wysłuchać wykładu na temat warszawskich rodów żydowskich w XIX wieku. Na warsztat prelegentki poszły takie familie jak: Natansenowie, Toeplitzowie, Bersonowie, Walbergerowie i kilka innych. Były to rody zasłużone dla Polski na różne sposoby. Przedstawiciele poszczególnych rodzin byli: finansistami, bankierami , naukowcami, działaczami oświaty, nauki i sztuki, prawnikami,  żołnierzami ,dyplomatami, fabrykantami, architektami, społecznikami, wydawcami prasy i książek. Można długo jeszcze wymieniać.  Ich wkład w polskie sprawy jest niepodważalny i niedoceniany. Tylko te koligacje między rodzinne trochę zmęczyły słuchaczy, a to im prelegentka poświęciła dużo czasu. Zbyt dużo.

     Dotarła do nas wiadomość o śmierci naszej słuchaczki Aliny Kondry, która postanowiła odejść do Boga dnia pańskiego 03 stycznia 2025 r. Jeszcze tak niedawno spotykaliśmy się z Nią na zajęciach, zawsze miła, uśmiechnięta i kompetentna. Miała swoje problemy zdrowotne, ale takie do pokonania. A jednak to one spowodowały, że nie ma Jej już z nami. Została pochowana na cmentarzu na Marysinie Wawerskim. Będzie nam brakowało Ciebie ALU. Odpoczywaj w pokoju.

      Dnia 23 stycznia 2025 r.  w ramach czwartkowych spotkań odbył się wykład Katarzyny Grabowskiej na temat „Bezpieczeństwo seniorów w internecie”. Sponsorem wykładu był Warszawski Instytut Bankowości”. Nie wszyscy studenci słuchali z uwagą, wielu wyszło w trakcie, co przypominam, jest niegrzeczne. Szkoda było stracić cenne informacje na temat sposobów , jakimi przestępcy internetowi posługują się gdy chcą nas oszukać i okraść z pieniędzy. Co należy robić i czego nie wolno robić, jak rozpoznać oszusta i nie dać się zmanipulować. Trzeba pamiętać, że przestępcy cały czas szkolą się w swojej profesji i wykorzystują wszystkie osiągnięcia nauki łącznie np. sztuczną inteligencję. Wykorzystują też naszą naturalną ciekawość i emocje. Na końcu apel do wszystkich: zachować zdrowy rozsądek i nie dać się ponieść emocjom. Najpierw rozum, potem serce.

     Dnia 29 stycznia 2025 r. spotkaliśmy się w WCK aby wysłuchać koncertu pana Sylwestra Chodeckiego {fortepian} i   pani  Sandry Spinkiewicz                                {skrzypce wokal}. Było to wspólne wykonywanie kolęd na pożegnanie świąt. Taki miły akcent na koniec. Każdy uczestnik otrzymał śpiewnik, co ułatwiało wspólne śpiewanie. Impreza odbyła się z inicjatywy Klubu Kulturalnego WUTW  w osobie Ireny Strzały i we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Wawer i Centrum Kultury Wawerskiej. Wszyscy poddali się nastrojowi, zwłaszcza że obok stała migocząca światełkami wystrojona choinka. Było miło i przyjemnie. Na zakończenie postawiono wniosek o kontynuowanie nowej świeckiej tradycji i spotykanie się w celach koncertowo-śpiewaczych z innych okazji lub bez okazji. Jestem za.

      Następnego dnia tj. 30 stycznia 2025 r. na wykład zaprosił pan Jacek Delert, który swym aksamitnym głosem opowiedział dzieje pięknej Sisi. Tytuł prelekcji to :”Cesarzowa Elżbieta- Sisi”. Mimo, że cesarzowa, że piękna, że uwielbiana przez męża i nie tylko, nie do końca była szczęśliwa, a nawet często czuła się samotna, odtrącona i niechciana. To ta złota klatka, w której przyszło jej żyć. Tak mi się wydaje, że gdyby sobie dobrze pojadła to i humor by się poprawił. Ale nie, ważniejsza była talia osy, którą się szczyciła.   Wszystko to na tle wydarzeń w Europie , Austrii i Węgier. Gdy dodamy tragedie rodzinne to okazuje się, że bajka o Kopciuszku wcale nie jest taka słodka. No cóż! 

      W trakcie jesiennych i zimowych miesięcy studenci naszej uczelni chodzili na spektakle teatralne, koncerty w filharmonii, w kinie Atlantic, na wystawy i wernisaże malarskie. Organizatorkami są : Anna Lenc i Irena Strzała. Bardzo im dziękujemy i prosimy o więcej. 

        A teraz rozstajemy się na dwa tygodnie bowiem są ferie i czas na zimowy odpoczynek. I tak zakończył się I semestr roku akademickiego 2024/2025.

      Cdn.

 

Grażyna Roguska