Koła Zainteresowań
Malarstwo
Warsztaty malarskie mają ogromny wpływ na samopoczucie człowieka. Do właściwości, które zyskuje się dzięki malowaniu zalicza się: wyciszenie, polepszenie nastroju, zredukowanie lęków oraz poprawa pamięci. Zajęcia artystyczne to świetny przykład ergoterapii – terapii zajęciowej, która poprawia kondycję dzięki wykonywaniu czynności ruchowych i umysłowych. Prowadzimy zajęcia rysunkowo- malarskie, które odbywają się raz w tygodniu. Ponadto raz w roku organizowany jest wyjazdowy plener malarski. Tegoroczny plener odbył się w Sobkowie w „Dworku pod Lipą” i zaowocował powstaniem 42. prac. Dorocznie odbywa się wystawa prac uczestników zajęć malarskich. Najbliższa, planowana w listopadzie, zaprezentuje dorobek malarski w temacie „Wawer – historyczny i zielony ogród Warszawy”, ukazując przyrodę Wawra, architekturę „Świdermajer” oraz portrety znanych mieszkańców naszej gminy.
Poniżej fotoreportaż "pracownia" i wernisaż 2022 :
Ogrodnictwo –nowa forma integracji naszych słuchaczy, pod hasłem ”Wspólnie zagospodarujmy kawałek zieleni”
Większość naszych słuchaczy mieszka w domu z ogródkiem. Praca w ogrodzie to idealne zajęcie na spędzanie wolnego czasu. Ogrodnictwo to hobby, którym możemy się zajmować cały rok .Przyniesie ono korzyści dla zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Praca w ogrodzie pozwoli nam zapomnieć o kłopotach. Piękny ogród będzie powodem do dumy i zadowolenia. Wspólne spotkania ogrodnicze pozwolą poszerzyć wiedzę na temat uprawy roślin, pozwolą wymienić doświadczenia, sadzonki, nasiona. A dla osób, pozbawionych własnego ogrodu stworzą okazję do przebywania i podziwiania ogrodniczych osiągnięć innych uczestników tej grupy.
dla członków grupy : miejsce na FB : Danuta zaprasza na stronę www.facebook.com/groups/milosnicy.ogrodkow/
Klub kulturalny – nowa działalność pod hasłem „ Kultura to idealne hobby na całe życie” Teatr, Literatura , Sztuka
Klub ma być sposobem na odstresowanie i poznawanie naszych pasji. Planujemy spotkania minimum raz w miesiącu. Tematykę spotkań będziemy dobierać do indywidualnych upodobań. Zajmiemy się czytelnictwem i wzbogacaniem naszego słownictwa. Zajmiemy się muzyką od tradycyjnej po nowoczesną. Zajmiemy się sztuką, w ramach wspólnych wyjść do muzeów, teatru i kina. W listopadzie planujemy wyjście do Zachęty – połączone z obejrzeniem ekspozycji i wykładem o sztuce współczesnej. Seanse kinowe zaplanowane są w Kinotece Falenica. Chcemy dyskutować i rozmawiać nie tylko .... czytaj dalej
Klub ma być sposobem na odstresowanie i poznawanie naszych pasji. Planujemy spotkania minimum raz w miesiącu. Tematykę spotkań będziemy dobierać do indywidualnych upodobań. Zajmiemy się czytelnictwem i wzbogacaniem naszego słownictwa. Zajmiemy się muzyką od tradycyjnej po nowoczesną. Zajmiemy się sztuką, w ramach wspólnych wyjść do muzeów, teatru i kina. W listopadzie planujemy wyjście do Zachęty – połączone z obejrzeniem ekspozycji i wykładem o sztuce współczesnej. Seanse kinowe zaplanowane są w Kinotece Falenica. Chcemy dyskutować i rozmawiać nie tylko o tematach aktualnych ale o doświadczeniach i przeżyciach naszych słuchaczy lub ich znajomych. A może ktoś chciałby pochwalić się „ młodym pokoleniem” ? A może ktoś chciałby wrócić do marzeń i teraz pielęgnować swoje pasje, przekazując dobrą energię pozostałym.
„Teatr bez grosza”
W pierwszym semestrze 2022 roku została założona i poprowadzona przez kolegę Jacka Piechowicza grupa teatralna: „Teatr bez grosza”.
Grupa zaprezentowała scenki rodzajowe na Wigilii 2022. W kolejnym semestrze podjęła prace nad sztuką „Działy” – wiodące role sióstr, odgrywały różne aktorki, dzięki czemu nikt nie został pominięty w spektaklu.
Zakończenie roku akademickiego 2022/2023 naszego uniwersytetu uświetniła premiera tejże komedii „Działy” autorstwa Jacka Piechowicza, entuzjastycznie przyjęta przez publiczność. W październiku 2023 teatr z sukcesem zaprezentował w/w sztukę gościnnie na scenie Domu Kultury „Zacisze”. Ze względu na choroby członków zespołu, do skutku nie doszła prezentacja sztuki na festiwalu „Piernikaria” w Łodzi w grudniu – do którego spektakl został zakwalifikowany w wakacje 2023 r przez festiwalowe jury na podstawie przesłanego filmu z próby.
W chwili obecnej teatr zrzesza kilkanaście osób.
W planach teatru są dalsze występy i praca nad nowym repertuarem. Wszystkich chętnych do odkrycia w sobie talentu scenicznego zapraszamy.
Klub Kultury liczy też na dalszą aktywność i inwencję naszych słuchaczy.
Mieliśmy następujące wspólne wyjścia;
4.11.22 – Teatr Powszechny – „ Jądro ciemności”
5.11.22 – Muzeum Zachęta – oprowadzanie po ekspozycji wraz z wykładem na temat sztuki współczesnej
6.11.22 – Teatr Nowy – „Erazm”
20.01.23 – Teatr Polonia – „Siedem Sekund Wieczności”
26.01.23 – Teatr Och – „Big Bang”
12.02.23 – Teatr Powszechny – „ Opowieści niemoralne”
Przeczytaliśmy i omówiliśmy:
1.Sypiając z botem – Jacek Piechowicz
2.Po co nam kobiety – Jacek Piechowicz
3.Liryki z zielonego Wawra
4.Kobiety ze słynnych obrazów, Kobiety ze słynnych polskich obrazów – Iwona Kienzler
5.Superpamięć dla seniorów i nie tylko – Paulina Mechło.
Dyskutowaliśmy na tematy:
1.terapia pisaniem
2.jak znaleźć swoje marzenie
3.późna dorosłość -tematy tabu
Bawiliśmy się zagadkami logicznymi i iluzjami optycznymi.
AKTUALNOSCI ::
Spotkanie klubu kulturalnego : 2.04.25 r. ( środa ) godz.12,30 sala 60 . Temat – inteligencja emocjonalna.
Wykład w Muzeum Narodowym : 5.04.25 r. ( sobota ) godz.12,00. Temat IRPO ; Irena Pokrzywnicka, czyli jak połączyć malarstwo z modą. Prelegent : Magdalena Bialic.
Potańcówki – nowa działalność pod hasłem „Taniec jest dobry na wszystko”
Ta forma aktywności była bardzo oczekiwana, szczególnie po okresie izolowania się i ograniczenia kontaktów towarzyskich. Pierwsza „Kuźnia” i następne spotkania w „Angelice” były sukcesem. Temat prowadzi Ala Jurczyk Ela Madejska i Ania Szulca . Dzięki tej inicjatywie, tanecznym krokiem wchodzimy w nowy rok.
4 marca 2025 : Będzie zabawa karnawałowa w "Angelice" zgłoszenia : tak jak zwykle . Przebrania- stroje mile widziane !
Śpiew
Zmieniamy program artystyczny zajęć śpiewu. Zgodnie z oczekiwaniami naszych słuchaczy zajęcia będą obejmowały utwory „lekkie, łatwe i przyjemne”. Skupimy się ma standardach muzyki rozrywkowej i biesiadnej aby nasz Chór mógł uświetniać uroczystości oficjalne a także umilać nasze wyjścia integracyjne w terenie. .... Czytaj dalej
Z roku na rok obycie , klasa i sukces : rośnie i chętnych przybywa. Wspaniale kolędują.
Grupy rowerowe i kajakowe, spacery tematyczne – nowa działalność sportowa
Odbyły się już pierwsze imprezy. Spłynęliśmy kajakami Wisłą z Karczewa do przystani przy moście Siekierkowskim. Zorganizowaliśmy wycieczkę rowerową, połączoną ze zwiedzaniem Falenicy z przewodnikiem. Od wiosny rozpoczynamy wspólne rajdy rowerowe i spływy kajakowe. Proponujemy również różne spacery tematyczne po Warszawie i okolicach, w których mogą wziąć udział nasi członkowie pojawiając się samodzielnie na miejscu zbiórki.
Nordic Walking / Kijki
Co tydzień , ciepło czy zimno, słońce czy deszcz chodzimy z kijkami. Start z narożnika Centrum Zdrowia Dziecka przy ostatnim przystanku i pętli 125/525. Wpierw 10 min. lekkiego spaceru. Później rozgrzewka gimnastyczna a dalej spacer do szałasu leśnego dwoma lub trzema grupami zależnie od chęci do wysiłku. Obok : mapka "Gdzie startujemy"
Podróżnicy ( klub wspólnej turystyki )
Klub Podróżnika rozpoczął działalność na początku II semestru 2023 roku. Powstał jako forum wymiany doświadczeń podróżujących Seniorów, założył i prowadzi go kolega Jacek Piechowicz. Celem działalności Klubu jest również pozyskanie dedykowanych ofert dla naszej społeczności od sprawdzonych biur podróży. Klub zrzesza w chwili obecnej około dwustu członków – co stanowi połowę naszego aktualnego stanu osobowego WTUTW.
W pierwszym roku działalności poruszane były różne, ważne tematy związane z podróżowaniem jak: przepisy celne, ubezpieczenia, tanie rozmowy telefoniczne, podróżowanie statkami wycieczkowymi. Wiele pozostałych tematów będzie dopiero omawiane. Przed wakacjami i we wrześniu przedstawione były oferty pozyskane i dedykowane dla nas przez różne biura. Część osób skorzystała z przedstawianych ofert i pojechała na wycieczki.
Spotkania Klubu odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca o godzinie 13.00 w Sali 60 w WCK, cieszą się dużym powodzeniem, na które serdecznie zaprasza przewodniczący klubu: Jacek Piechowicz. ..... czytaj dalej
Szanowni Klubowicze!
Dla pociągów TLK i Intercity PKP proponuje dosyć tanie bilety w ofercie biletu normalnego co ciekawe oferty ze zniżką dla Seniora są droższe niż normalne w przedsprzedaży!!! Trzeba na to zwracać uwagę. Podobnie bilety grupowe są również droższe i to znacznie (i to dla grupy powyżej 11 osób).
Bilety można kupować od miesiąca przed wyjazdem im bliżej wyjazdu tym drożej, nawet 100% na dwa dni przed wyjazdem!
Podajemy adres strony PKP do kupna biletów; https://bilet.intercity.pl/login
Zakupiony w Internecie bilet podczas kontroli pasażer pokaże konduktorowi kod biletu na ekranie smartfona, laptopa czy tabletu, albo wydrukowany.
Propozycja wycieczkowa ( od Teresy Bojanowicz) "Kraje Beneluxu"
Szanowne/i Koleżanki i Koledzy! Wracamy do kwalifikowanego poznawania Europy co w przeszłości dostarczyło nam i wiele wiedzy i dużo przyjemności.
Tym razem zapraszam do krajów Beneluksu czyli Belgii, Holandii ( dziś: Niderlandów) i Luksemburga. Będziemy w jednym z najmniejszych ale najbogatszych państw Europy, Zobaczymy bogate i piękne miasta hanzeatyckie ( m.in. Gandawę i Brugię), zwiedzimy Brukselę i wiosennie ukwieconą Holandię.
Jeśli organizacyjnie ( terminy sesji! ) będzie to możliwe, wejdziemy do Parlamentu Europejskiego.
Będziemy w najpiękniejszym kwiatowym Salonie Europy, w Ogrodach Keukenhof.
Szczegółowy program znajdziecie na stronie www.barbara-travel.eu . Tam również warunki uczestnictwa , kontakt do organizatora i numer konta bankowego.
Organizatorem głównym jest sprawdzone BUT – Barbara we współpracy z Wawerską Radą Seniorów. Zapraszamy wszystkich Seniorów/KI Wawra! Czasu na decyzję jest już mało – atrakcyjny program i przyzwoite pieniądze.
Zgłoszenia z podaniem imienia, nazwiska, daty urodzenia i adresu można kierować do: -- bezpośrednio Biura z dopiskiem WAWER, wówczas prośba o poinformowanie Teresy Bojanowicz,
-- Teresy Bojanowicz przewodniczącej WRS tel: 509 807 711, teresa.bojanowicz@gmail.com
--- Magdaleny Pazio kierownika Klubu Błękitna tel 501 319 522 mpazio@um.warszawa.pl
pozdrawiam Teresa Bojanowicz
SZCZEGÓŁY : CZYTAJ DALEJ
OGRODY KEUKENHOF i KRAJE BENELUXU.
Termin: 06.04 – 14.04.2025r. (9 dni).
OFERTA biura turystycznego "BARBARA"
Cena: 4500 zł + 20 zł na Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy.
Cena obejmuje następujące świadczenia:
- 8 noclegów w hotelach , w pokojach 2 osobowych z łazienkami, ze śniadaniami i obiadokolacjami.
- przejazd autokarem z klimatyzacją.
- ubezpieczenie kosztów leczenia z chorobami przewlekłymi i onkologicznymi do kwoty 250 tysięcy złotych
w Towarzystwie Ubezpieczeniowym UNIQA.
- pilota tłumacza BUT BARBARA.
- system tour guide.
Cena nie obejmuje:
- napoi do kolacji
- kosztów rezygnacji z wyjazdu - około 4% ceny wycieczki.
- opłat za przewodników lokalnych i biletów wstępu do zwiedzanych obiektów około 150 Euro.
WSTĘPY: BAZYLIKA .SW. KRWI BRUGGIA, KATEDRA W ANTWERPI, DOM RUBENSA, REJS
STATKIEM PO KANAŁACH AMSTERDAMU, NARODOWE MUZEUM i MUZEUM VAN GOGHA,
SKANSEN ZADUSE SCHANS, OGRODY KUKENHOF, PARADA KWIATÓW.
PRZEWODNICY LOKALNI: LUXEMBURG, AMSTERDAM, BRUGIA, GANDAWA.BRUXELA.
- opłata za dodatkowe atrakcje turystyczne nie wymienione w programie.
P R O G R A M W Y C I E C Z K I.
06.04.2025 r. (niedziela 920 km, 7 godzin jazdy
Godz. 6.00 – zbiórka miejsce do ustalenia. .Przejazd przez POZNAŃ, MAGDEBURG do HANNOVERU.
Kolacja i nocleg w HANOVERZE.
07.04 2025 r. (poniedziałek) 420 km + 160 km.
Godz. 7.00 – 7.45 – śniadanie. Przejazd do LUKSEMBURGA. Zwiedzanie miasta: Fortyfikacje VAUBANA, Pałac Wielkiego Księcia z zewnątrz, stare miasto.
Przejazd do BRUKSELII. Kolacja i nocleg.
08.04.2025 r. (wtorek).
Godz. 7,00 – 7.45 – śniadanie. Godz. 9.00 - zwiedzanie PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO.
Godz.11.00 – zwiedzanie BRUKSELLI z przewodnikiem lokalnym. Objazd miasta. PAŁAC KRÓLEWSKI.
ŁUK TRIUMFALNY, KOŚCIÓŁ ŚW. MIKOŁAJA, GRAND PLACE z zabytkowymi kamienicami, RATUSZ MIEJSKI, MANEKIN PIS maskotka miasta. Degustacja belgijskich czekoladek.
Kolacja i nocleg.
09.04.2025 r. (środa) 60km + 40 km + 25 km._
Godz. 7.00 - 8.00 – śniadanie. Wyjazd do BRUGGI i zwiedzanie miasta z przewodnikiem lokalnym.
RYNEK, RATUSZ, BAZYLIKA ŚW. KRWI, DZIELNICA MINNEWATER, STARE MIASTO
Przejazd do GANDAWY: KATEDRA, CENTRUM MIASTA, ZAMEK HRABIÓW GANDAWY.
Kolacja i nocleg.
10.04.2025 r. (czwartek).
Zwiedzanie ANTWERPII. Stare miasto, Katedra, Grand Place, Dom Rubensa, Dzielnica Żydowska i wyjątkowy Dworzec Kolejowy.
Przejazd do HAGI i zwiedzanie miasta z pilotem. W programie Pałac Sprawiedliwości, Parlament, Pałac Królewski, stare miasto. Dla chętnych wstęp do Galerii Narodowej. (ATRAKCJA DODATKOWO PŁATNA).
Przejazd do SCHVENINGEN. Spacer po słynnym kurorcie położonym nad Morzem Północnym.
Spacer po ROTERDAMIE. Kolacja i nocleg.
11.04.2025 r. (piątek).
Godz. 7.00 – 8.00 - śniadanie. Wyjazd do AMSTERDAMU. Zwiedzanie AMSTERDAMU z przewodnikiem lokalnym: Pałac Królewski z Placem Dam, Dzielnica Czerwonych Latarń, pływający targ kwiatowy. stare miasto. Rejs po kanałach AMSTERDAMU. Czas wolny na zwiedzanie MUZEUM NARODOWEGO RIJKSMUZEUM i MUZEUM VAN GOGHA. Oba muzea położone są od siebie w odległości 5 minut.
Przejazd do ZAANSE SCHANS - skansenu z charakterystycznymi zielonymi, drewnianymi domami i tradycyjnymi warsztatami rzemieślniczymi. Wizyta ta pozwoli wyobrazić sobie jak wyglądały miasteczka holenderskie w XVII i XVIII wieku.
Zobaczymy produkcję słynnych holenderskich serów i chodaków.Kolacja i nocleg w okolica LEIDEN.
12.04.2025 r. (sobota).
Godz.7.00 – 8.00 – śniadanie.
Przejazd do KUKENHOF. Zwiedzanie OGRODÓW KUKENHOF, posiadłości księżnej Jakoby z Bawarii założonych w XV w. Ogrody zajmują ponad 32 hektary powierzchni i obsadzone są około 7 milionami żonkili, tulipanów, hiacyntów i innych kwiatów cebulowych.
KWIATOWA PARADA odbywać się będzie w KUKENHOF około godz. 15.45 i zakończy około godz. 17.00
Kolacja i nocleg.
13.04.2025 r. (niedziela)743 km.
Godz. 7.00 – 8.00 śniadanie
Wyjazd do NIEMIEC. Kolacja i nocleg w okolicach BERLINA.
14.04.2025 r. (poniedzialek) 575 km.
Godz. 7.00- 8.00 - śniadanie .Zwiedzanie centrum BERLINA. Wyjazd do POLSKI. Obiad na terenie Polski na koszt uczestników wycieczki. Przyjazd do WARSZAWY około godz. 21.00.
Z A P R A S Z A M Y!!!!!!
- przy zapisie wpłata zaliczki w wysokości 30% ceny wycieczki i wybór miejsca w autokarze.
- wycieczkę realizujemy przy minimum 30 osobach.
- kolejność zwiedzania może ulec zmianie.