TIK-3 (Dlaczego nie kultura i kreatywność dla seniorów)

Projekt realizowany w ramach programu Erasmus+ edukacja dorosłych – partnerstwa strategiczne i wymiana dobrych praktyk. (1.04.2021 – 28.02.2023)

Jak odnaleźć miejsce dla siebie, nie zostać z boku, brać udział w wydarzeniach, współdecydować, pozostać kreatywnym, mimo licznych barier i wielu ograniczeń?  Na te pytania próbuje odpowiedzieć nowy projekt „TIK – dlaczego nie kultura i kreatywność dla seniorów?”

Projekt jest wspólną inicjatywą pięciu partnerów – organizacji pozarządowych z Polski (SIE), Turcji (TROYA -http://troyacevre.org), Niemiec (SLO -www. senioren-lernen-online.de), Szwecji (MobilEducation – www. mobileducation.se) i Finlandii (Tiedetila – www.tiedetila.fi). 

Ważne dla seniorek i seniorów

Każdy z partnerów zajmuje się edukacją z zakresu tematów związanych ze zrównoważonym rozwojem w aspekcie środowiska i intelektualnego rozwoju człowieka. Ważną grupą odbiorców prowadzonych działań są seniorzy. Ich sytuacja życiowa, aktywność społeczna czy umiejętności cyfrowe są różne w zależności od kraju. Równie ważna jest jednak dla nich wszystkich silna potrzeba poczucia wspólnoty ponad granicami i podziałami, dialogu międzykulturowego, rozmowy o tym, jak postępować, by nie szkodzić przyrodzie i środowisku czy dialogu na temat tradycji i tożsamości.  Nowoczesne technologie umożliwiają kontakty niezależnie od sytuacji, w której znalazł się świat.  

Cel partnerstwa

Partnerstwo postawiło sobie za cel opracowanie atrakcyjnych treści i metod podnoszenia umiejętności i wykorzystania TIK do udziału w kulturze i rozwijania kreatywności osób starszych.  Co ważne, to seniorki i seniorzy będą współtwórcami i partnerami działań, zgodnie z zasadą nowej kultury uczenia się: „Nie ucz drzewa, jak ma rosnąć. Daj mu tylko ziemię, słońce i wodę”.

Prowadzone w projekcie działania obejmują międzynarodowe spotkania partnerów oraz lokalne warsztaty i spotkania z seniorkami i seniorami. Ich celem jest wymiana doświadczeń, poznanie najlepszych praktyk i praca nad rezultatami współpracy partnerskiej. 

W ramach projektu uzyskano pięć rezultatów:


Zapraszamy do zapoznania się z rezultatami !