SPRAWOZDANIA  FORMALNE  NGO's

Ustawa dotycząca NGO's ów  zobowiązuje nas do publikacji   sprawozdań finansowych  i merytorycznych   z realizacji planów i założeń . 

Wyniki te są przesyłane do Sądu Rejestrowego ( KRS )   oraz publikowane  tutaj na stronie www.

Sprawozdania finansowe  dotyczą okresów roku kalendarzowego ! 

Sprawozdania działalności merytorycznej dotyczą okresów roku akademickiego // i lub aktywności grantów od instytucji jakie nam pomagają. 

Sprawozdania Finansowe i Finansowo-merytoryczne / (zmiany zasad raportowania!  )  

Poniżej :  Sprawozdania merytoryczne 

Posted on 9 czerwca 2019 by UTW

SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE
z pracy ZARZĄDU WTUTU w r. akad. 2018/2019

I.METRYCZKA:

1.Nazwa organizacji: Wawerskie Towarzystwo Uniwersytetu Trzeciego Wieku,
2. Forma prawna: stowarzyszenie rejestrowe,
3.Rejestracja: 31. 03. 2004, KRS – 0000202244, NIP – 952 195 80 93, REGON – 015766940
4. Status: Organizacja Pożytku Publicznego ( OPP ), od 06. 09. 2006,
5. Siedziba: ul Żegańska 1A, 04 – 713 Warszawa,
6. Członkowie na dzień 14.06.2019 – 367 osób; we wrześniu 2018 przyjęliśmy 59 nowych osób, z roku 2017/2018 nie ponowiło członkostwa 45 osób, zmarli osób. Wdłg płci — kobiety – 316- tj. 83 %, mężczyźni — 49 tj. 17 %. Wdłg wieku – jesteśmy uniwersytetem dwupokoleniowym, w przedziale 50+ do 90+.Taka struktura wiekowa wymagałaby znaczącego zróżnicowania oferty tak, aby satysfakcjonowała ona oba pokolenia. W naszych warunkach jest to prawie niemożliwe , a w każdym razie bardzo trudne.
7. Władze WTUTW – wybrane na kadencję 2017 – 2019 w dniu 14 czerwca 2017:
ZARZĄD: prezes – Teresa Bojanowicz, wiceprezesi — Teresa Janota i Maria Jasińska, sekretarz – Barbara Bednarska, skarbnik – Barbara Pazik – Zajer;
Zastępcy członków Zarządu: Zofia Grajwoda, Alicja Machuderska, Elżbieta Madejska, Ewa Ligęza – Sieniarska, Barbara Wilczyńska;
KOMISJA REWIZYJNA: przewodniczący – Janusz Leśniewski, zastępca — Stefan Kasprzak, członkowie: Zofia Chmielewska .
8. RADA SŁUCHACZY – tworzą ją wybieralni starostowie grup – przewodnicząca – Iwona Wolfart, zastępca – Ewa Czabajska (w r. 2018)

Czytaj dalej >

II. DZIAŁALNOŚĆ MERYTORYCZNA
Rok akademicki 2018/2019 jest 2–gim rokiem VII kadencji wybieralnych władz Uniwersytetu ( patrz: skład personalny powyżej).
Sprawozdanie za rok 2017/18 złożone na walnym zebraniu ( 14 czerwca 2017) zostało przyjęte i Zarząd otrzymał absolutorium. Zebranie nie dokonało korekty założeń programowych naszego Uniwersytetu wobec tego stały się one wraz z wnioskami szczegółowymi przedłożonymi przez Komisję Wniosków podstawą do zbudowania programu na rok 2018/2019. i z tego składamy sprawozdanie.
EDUKACJA – KSZTAŁCENIE USTAWICZNE – realizowana jest poprzez: wykłady plenarne, wykłady specjalistyczne, lektoraty, zajęcia komputerowe, interdyscyplinarny program turystyczno – krajoznawczy.
Wykłady plenarne – odbyło się 29 zaplanowanych, w 2–3 przypadkach nastąpiła korekta terminów lub tematu. Przy planowaniu z półrocznym wyprzedzeniem takie korekty zastrzega i wykładowca i organizator ( Zarząd.)
Na tematykę wykładów miały istotny wpływ ważne wydarzenia społeczno – polityczne — trwające jeszcze obchody 100-lecia Niepodległości, wybory samorządowe i wybory do Parlamentu Europejskiego. Poświęciliśmy tym zagadnieniom 7 wykładów, które pogłębiły wiedzę o regulacjach prawnych i praktyce wyborczej , pokazały wagę indywidualnych decyzji w szerszym kontekście geopolitycznym, ujawniały metody manipulacji obywatelem –wyborcą. Naszymi wykładowcami byli: dr.hab.Ewa Marciniak i prof.Tomasz Słomka z INP UW, dr. Tadeusz Chabiera ( AON ), prof. Danuta Hubner (PE ) a debatę europejską zrealizowała fundacja Ars Republica we współpracy z polskim biurem Parlamentu Europejskiego.
Kontynuowaliśmy cykl prozdrowotny w tym roku bardziej nastawiony na lepsze poznanie biologii człowieka, nowej w tym zakresie wiedzy i kierunkach prac badawczych. W ciągu 6 wykładów dowiadywaliśmy się o : genach i epigenach ( dr, Beata Popłońska, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN), neurobiologii mózgu w związku z procesami zapamiętywania (dr. Paweł Boguszewski IBD im Nenckiego PAN ), wpływie tlenu na organizm ludzki, mikrobionie skóry i układu pokarmowego ( dr. Paweł Kowalczyk I F i ŻZ PAN). Z każdego wykładu można było wyprowadzić wnioski praktyczne, poprawiające jakość naszego życia i relacji z innymi ludźmi.
W bardzo lubianym cyklu muzykologicznym ( 8 wykładów) słuchaliśmy dr.Agnieszki Kurowskiej ( opera) i dr.Igora Pogorzelskiego ( muzyka popularna ale już klasyczna). I utalentowani popularyzatorzy muzyki i piękna muzyka! Te wykłady dają nam szczególną oczyszczającą radość i przyjemność.
Pojedyncze wykłady dotyczyły różnej tematyki – pojęcia czasu, naszych podróży, mechanizmów rodzenia się zła, zachowania człowieka w sytuacjach ekstremalnych itp.
Wartością dodaną była możliwość poznania wybitnych osobowości polskiej nauki ale także młodych ludzi u progu naukowej kariery, pasjonujących się swoją pracą i świetnie zapowiadających się popularyzatorów wiedzy. Średnia frekwencja – 100 osób.
Wyklady sfinansowane z dotacji m. st. Warszawa z niewielkim udziałem srodków własnych UTW.
Wykłady specjalistyczne – pomyślane były dla mniejszej liczby Słuchaczy zainteresowanych konkretnym obszarem nauki i kultury. W Muzeum Narodowym wysłuchaliśmy 9 monograficznych wykładów poświęconych istotnym zdarzeniom artystycznym XX-wiecznej Europy.
Zgodnie z decyzją z r.2017/18 z nie zawieraliśmy całorocznej umowy z żadnym innym muzeum ( malejące zainteresowanie) wybierając kwalifikowane zwiedzanie wystaw czasowych (prelekcja + wystawa ), I tak: w Muzeum Narodowym – Malarstwo Józefa Brandta, Krzycząc:POLSKA!, Skarby w M.N. ze zbiorów PKO, wszystkie trzy związane ze 100-leciem Niepodległości; Ponadto obejrzeliśmy w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach Wystawę malarstwa El Greco, w M, Narodowym –wystawę rzeźb Augusta Zamoyskiego, w Muzeum Polin – Żydowskie święta ( geneza, symbolika, rytuały, w tym potrawy).To spotkanie dzięki bardzo dobrej prelegentce , żywemu zainteresowaniu i wiedzy słuchaczy przerodziło się w konwersatorium . Finansowanie: dotacja Miasta, częściowa odpłatność uczestników i środki własne WTUTW.
Lektoraty – kontynuowało pracę 7 grup j. angielskiego ( na wszystkich poziomach trudności ), 1 grupa j. hiszpańskiego i 1 gr. J. rosyjskiego (konwersatoryjna, nieodpłatna dla słuchaczy ). Języków uczyło się ponad 37% wszystkich słuchaczy ( 140 osób ). Bardzo cieszy tak duże zainteresowanie, ponieważ nie tylko zdobywamy umiejętności podnoszące pewnośc siebie , szczególnie w trakcie naszych zagranicznych podróży ale jesteśmy w ciągłym treningu umysłowym pozwalającym zachować sprawność intelektualną ponad wiek metrykalny. Finansowanie – dotacja Miasta i wpłaty uczestników zajęć.
Warsztaty komputerowe – pracowały dwie grupy zaawansowane łącznie 18 osób. Realizacja zajęć nastręczała trudności, nie oceniamy efektów wysoko. W kolejnym roku ,jak się wydaje, trzeba zweryfikować i treści i formy kształcenia. Podstawową trudnością będzie to, że każdy uczestnik zajęć już coś umie ale każdy co innego. I każdy oczekuje, że nauczy się tego , na czym mu indywidualnie zależy. Finansowanie: dotacja Miasta, wpłaty uczestników, środki własne uniwersytetu.
W badaniu jakości naszego UTW ( luty, 2019) na pytanie o przydatność zdobytej wiedzy w codziennym życiu 94% badanych odpowiedziało pozytywnie ( zdecydowanie TAK -48%, RACZEJ TAK -46%). Wysoko badani ocenili poziom merytoryczny zajęć edukacyjnych –91% pozytywnie i bardzo pozytywnie, negatywnie – 9%. Kwalifikacje , umiejętności metodologiczne i kulturę osobistą kadry nauczającej pozytywnie ocenia 93% badanych, 7% źle.
II. ROZWÓJ PRZEZ SZTUKĘ I UDZIAŁ W KULTURZE –
Warsztaty malarstwa – ich celem jest rozwój własnych pasji i talentu, podniesienie samo oceny i pozycji w środowisku rodzinnym i społecznym. W okresie sprawozdawczym pracowały dwie grupy ( 18 osób) , 2,5godz/tyg. kazda. We wrześniu malarki były na tygodniowym plenerze w Górach Świętokrzyskich. Wystawa prac poplenerowych, BUKIET dla NIEPODLEGŁEJ , która odbyła się tradycyjnie w salach Klubu Kultury Anin tradycyjnie też zgromadziła tłumy gości. Z ogromną przyjemnością i satysfakcją widzieliśmy, jak Koleżanki rozwinęły swoje umiejętności techniczne i jak oryginalne i wzbogacające odbiorców jest ich widzenie świata. Druga wystawa będzie składnikiem obchodów 15- lecia naszego Uniwersytetu. Finansowanie: grant z UD Warszawa – Wawer i darowizny uczestniczek zajęć.
Warsztaty śpiewu – kończący się rok był dla zespołu dość trudny. Z powodów zdrowotnych lub niezbywalnych obowiązków opiekuńczych w rodzinach własnych zrezygnowało kilka koleżanek . Nie poddajemy się , na jesieni przeprowadziliśmy 2 spotkania ,,śpiewjące”w ramach projektu <<100 lat Niepodległości w Wawerskim UTW”. W kwietniu 2019 nasz ,,Uśmiech Teściowej” brał udział w Wojewódzkim przeglądzie amatorskich zespołów senioralnych. Przyszłość zespołu chóralnego zależy jednak od nowych zgłoszeń do chóru. Finansowanie: grant z UD Wawer i środki własne Uniwersytetu.
Udział w życiu kulturalnym Warszawy – w okresie sprawozdawczym skorzystaliśmy z 428 biletów do :teatrów ( 227 ),na koncerty poetyckie w Teatrze Narodowym ( 59 ), do Filharmonii ( 33 ), do Opery ( 25 ) i na koncerty w Uniwersytecie Muzycznym ( 34 ). Trud zdobycia biletów na ważne wydarzenia, załatwienie zniżki, kolportaż spoczywa na barkach kol. Jadwigi Blichowskiej. Doceniamy i bardzo serdecznie dziękujemy.

III. BLOK PROZDROWOTNY – z oczywistych względów przywiązujemy do jego realizacji ogromną wagę.
Formy realizacji: wykłady – 7 w. omówionych powyżej, gimnastyka, gimnastyka na basenie, nordic walking, wyjazdy rehabilitacyjne do wód termalnych.
Gimnastyka – ćwiczyło 6 grup ,2 razy w tygodniu każda. Jedna grupa adresowana do sprawniejszych realizowała program zbliżony do aerobiku. Łącznie ćwiczyło ok.130 osób tj blisko 30% uniwersyteckiej populacji. W II semestrze, w związku z ofertą bezpłatnych zajęć w dwu wawerskich kulturotekach zmniejszyła się liczba ćwiczących, co wywołało niekorzystne skutki finansowe dla Uniwersytetu. Finansowanie: wpłaty Słuchaczy i dotacja m. st. Warszawa.
Gimnastyka na basenie – ćwiczyły 4 grupy łącznie 60 osób pod pieczą wykwalifikowanego rehabilitanta zatrudnionego przez Uniwersytet. Druga istotną częścia kosztów jest odpłatność za wynajem torów na basenie OSiR w Aninie. Nieco poprawiła się nasza wewnętrzna komunikacja, co skutkowało lepszym ,,obłożeniem” grup. Finansowanie: wpłaty słuchaczy i dotacja m st. Warszawa.
Nordic walking – kilkunasto osobowa grupa ( liczebność zmienna ) spotykała się raz w tygodniu na kwalifikowany spacer połączony z ćwiczeniami usprawniającymi. Zróżnicowany poziom sprawności indywidualnej został uwzględniony w organizacji zajęć tak, aby uzyskać pożądany efekt terapeutyczny.
W listopadzie zrealizowaliśmy tradycyjny jesienny zlot kijkarzy zakończony biesiadą w Barze przy Stajni. W marcu , tradycyjnie , kijkarze uczestniczyli w imprezie pożegnania zimy organizowanej przez zaprzyjaźnioną grupę seniorow z Ursynowa na terenie parku w Powsinie. Kompleks działań N-W jest dla Słuchaczy nieodpłatny i finansowany z dotacji m.st.Warszawa oraz środków własnych Uniwersytetu.
Turnusy rehabilitacyjne w wodach geotermalnych Podhala – tradycyjnie realizowane są wiosna i jesienią, uczestniczy w nich średnio 45 osób także z poza Uniwersytetu. Są bardzo cenioną formą rehabilitacji i relaksu, spełniają dobrze ideę integracji środowiska wawerskich seniorów. Pomysłodawczynią i realizatorką jest kol. Maria Pusz za co serdecznie Jej dziękujemy. Od 2018r organizuje je kol. Elżbieta Chomicka. Wyjazdy są w całości finansowane przez uczestników. Wysoka i wielostronna ich wartość nakazywałaby kontynuację. Ale koszt jest dość wysoki i wzrasta i przydałoby się znaleźć zewnętrzne źródło dofinansowania.
Po raz pierwszy zorganizowaliśmy wyjazd do sanatorium. Z 10-cio dniowego turnusu skorzystały 42 osoby. Przebywaliśmy w Truskawcu na Ukrainie. Uczestnicy bardzo wysoko ocenili ofertę leczniczo – rehabilitacyjną i korzystali z niej w bardzo szerokim zakresie. Ten aspekt plus dobre warunki socjalne i na wszystko niskie, jak dla Polaków, ceny zachęcają do powtórzenia wyjazdu. Zniechęca natomiast procedura graniczna przy powrocie do kraju a to głównie z powodu niskiej kultury osobistej i niskiej kultury pracy polskiej służby granicznej.
We wrześniu 2018 i w maju 2019 zrealizowano 2 tygodniowe wyjazdy do Jelitkowa, po ok.35 osob każdy. Wyjazdy maja charakter rekreacyjny, doskonale służą integracji ale także uczą poprzez wycieczki również poza Trójmiasto. Organizuje je kol. Barbara Wilczyńska.
Spływy kajakowe – zrealizowano 2 spływy jednodniowe, 35 uczestników było w pełni usatysfakcjonowanych.

IV. PROGRAM TURYSTYCZNO – KRAJOZNAWCZY – patrz: załacznik

V. DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ INTEGRACJI ŚRODOWISKA SENIORALNEGO I AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ —
W okresie sprawozdawczym tradycyjnie spotkaliśmy się na wspólnej Wigilii i Wielkanocnym ,,jajeczku”. Liczny udział Słuchaczy (śr.150), serdeczny nastrój, wspólne śpiewanie i zabawa wskazują, że zbudowaliśmy uniwersytecką społeczność otwartych i przyjaznych sobie ludzi. Kulinarne atrakcje przygotowywał ten sam od lat zespół Koleżanek i Kolegów pod wodzą Hali Korpalskiej i Inki Zielińskiej. Bardzo serdecznie dziękujemy i bądżcie nam zdrowe, bo lata pracy przed Wami. Spotkania świąteczne w całości finansujemy ze środków własnych Uniwersytetu.
Wszystkie nasze bardzo liczne wyjazdy i spotkania wzmacniają osobiste więzi, skracają odległość od człowieka do człowieka. Potwierdzają to badania jakości naszego UTW (luty, 2019). Na pytanie o wybór tego właśn ie uniwersytetu 84% badanych wymienia m.in. przyjazną atmosferę.
Ta część naszego programu jest w całości finansowana przez słuchaczy. Obawiamy się, że wzrastające koszty mogą stanowić barierę ograniczającą dostępność do tych bardzo potrzebnych i lubianych form.
Uniwersytet nasz jest również widoczny w społecznym życiu Dzielnicy. W składzie Rady Seniorów (10 osób) mamy pięcioro naszych członków – kol.kol. Alicję Jurczyk, Jadwigę Godalę, Ewę Sieniarską, Janinę Żórawińską i Stanisława Walentę. S. Walenta jest też przedstawicielem Wawra w Warszawskiej Radzie Seniorów. 1osoba,kol. J.Żórawińska pracuje w dzielnicowej komisji ds. budżetu partycypacyjnego, 2 osoby J.Żórawińska i E. Ligęza – Sieniarska – w zespole ds. ekologicznego rozwoju Warszawy.
Uniwersytet nasz był wyraźnie widoczny w ważnych dla naszej społeczności momentach – Licznie uczestniczyliśmy w Paradzie Niepodległości, mniej licznie (! ) w apelu w rocznicę zbrodni wawerskiej.
100-lecie Niepodległości – potraktowaliśmy jako powód do pogłębionej refleksji nad dziejami naszego Narodu i Państwa. Zaczęliśmy stosowny program w w r.akad,2017/18 i kontynuowali w 2018/19.
W ogólnonarodowe obchody włączyliśmy się inicjatywą uczczenia nauczycieli tajnego nauczania występując o nazwanie ich imieniem skweru w osiedlu Falenica. Uchwałę w tej sprawie podjęliśmy w kwietniu 2017r, pozyskaliśmy znaczące poparcie szkół, instytucji i organizacji , zgromadziliśmy konieczne dokumenty i w kwietniu 2018 złożyliśmy do Urzędu Miasta wymagany wniosek. W grudniu 2018r Rada Warszawy zaakceptowała nasz wniosek. Odnieśliśmy sukces ale połowiczny. Skwer Nauczycieli Tajnego Nauczania w Falenicy jest, oznakowany urzędową tablicą, o umieszczeniu której nie zostaliśmy powiadomieni. Czysto administracyjny charakter tej czynności pozbawił nas możliwości zorganizowania uroczystości patriotycznej z udziałem mieszkańców. Wydaje się , że warto i można ten niedostatek wyrównać jesienią 2019r choć by w związku z 80 rocznicą wybuchu II wojny .
Ogłosiliśmy również konkurs dla seniorów- 100- lecie Niepodległości – przemyślenia i refleksje Człowieka Dojrzałego oraz dla młodzieży — 100 lat Niepodległości – marzenia i nadzieje u progu dojrzałego życia. Odzew ze strony seniorów był niewielki, poniżej oczekiwań. Satysfakcjonujący natomiast był udział uczniów z XXV liceum Ogólnokształcacego im.Józefa Wybickiego. W etapie szkolnym wzięło udział 30 uczniów. 10 prac skierowano do II etapu. Finał konkursu odbył się w szkole z licznym udziałem młodzieży, nauczycieli i seniorów. Oceniamy, że było to wartościowe spotkanie dla obu stron.
Jesteśmy aktywnie obecni w warszawskim i krajowym życiu uniwersyteckim, członkiem Ogólnopolskiego Porozumienia UTW, mamy delegata w Parlamencie Seniorów. Jestesmy członkiem Komisji Dialogu ds. UTW.
W lutym 2019 r Urząd m. st. Warszawa przeprowadził badanie jakości naszego uniwersytetu we wszystkich obszarach- merytorycznym, organizacyjnym i finansowym. Na pytanie: Czy poleciłbyś ten uniwersytet znajomym? 89% badanych odpowiedziało ZDECYDOWANIE TAK, 11% – Raczej tak..
Sprawozdanie przyjęto uchwałą Zarządu z dn. 29 maja 2019r.


SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE
z pracy ZARZĄDU WTUTW w r. akad. 2021/2022


I.METRYCZKA:


1.Nazwa organizacji: Wawerskie Towarzystwo Uniwersytetu Trzeciego Wieku,

7. KOMISJA REWIZYJNA: przewodniczący –Urszula Mastej , zastępca — Stefan Kasprzak, członkowie: Stanisława Gałązka

8. RADA SŁUCHACZY – tworzą ją wybieralni starostowie grup – przewodnicząca
– Iwona Wolfart, zastępca – Ewa Czabajska


II. DZIAŁALNOŚĆ MERYTORYCZNA
Rok akademicki 2021/2022 jest 18 rokiem działalności WTUTW
Sprawozdanie za rok 2020/2021 złożone na walnym zebraniu ( 25 czerwca 2021) zostało przyjęte i Zarząd otrzymał absolutorium. Zebranie nie dokonało korekty założeń programowych naszego Uniwersytetu wobec tego stały się one wraz z wnioskami szczegółowymi przedłożonymi przez Komisję Wniosków podstawą do zbudowania programu na rok 2021/2022 i z tego składamy sprawozdanie.
EDUKACJA – KSZTAŁCENIE USTAWICZNE – realizowana jest poprzez: wykłady plenarne, wykłady specjalistyczne, lektoraty, zajęcia komputerowe, interdyscyplinarny program turystyczno- krajoznawczy.
Wykłady plenarne : Odbyło się 26 wykładów głównie w trybie online. Początkowo ze względu na pandemię a później z powodu przekazania sali wykładowej na pomoc uchodźcom z Ukrainy.
Na tematykę wykładów miały istotny wpływ ważne rocznice przypadające w roku akademickim. W 40 rocznicę Stanu Wojennego wykład „Stan Wojenny w Polsce z karnawału na wojnę ”.W 230 rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji wykład „Konstytucja 3 maja znana i nieznana”. 50 Rocznica decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego wykład „50–lecie odbudowy Zamku Królewskiego”. 110-Rocznica otrzymania przez Marię Curie Skłodowską nagrody Nobla, wykład „Maria Curie-Skłodowska ,kobieta ,żona, matka”. Setna rocznica pierwszego posiedzenia Senatu II RP wykład „Mozaika narodowa i etniczna Senatorów w drugiej RP” oraz „Dwory i pałace przedwojennych Senatorów”. Wykład o niebezpieczeństwach związanych z wyzbywaniem się nieruchomości i dot. zapisów testamentowych. „Jak bezpiecznie przekazać majątek” Kontynuowaliśmy program prozdrowotny. Wykłady 1. „Choroby neurologiczne wieku senioralnego” . 2 „Choroby układu oddechowego związane ze starzeniem się organizmu” 3.”Profilaktyka nowotworów układu pokarmowego”. Pozostałe wykłady uwzględniały wnioski słuchaczy i dotyczyły tematyki historycznej i podróżniczej . Średnia oglądalność około 30 osób.
Wykłady sfinansowane głównie z dotacji m. st. Warszawa , część była dla nas nieodpłatnych : Kancelaria Senatu I Radomskie Centrum Rozwoju.

Wykłady specjalistyczne – pomyślane były dla mniejszej liczby Słuchaczy, zainteresowanych konkretnym obszarem kultury. W tym roku akademickim spotykaliśmy się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Tematyka -malarstwo przełomu 19/20wieku. Było 8 spotkań
Udział brało średnio 38 osób
Lektoraty – kontynuowało pracę 9 grup j. angielskiego ( na wszystkich poziomach trudności ), 1 grupa j. hiszpańskiego początkująca i 1 grupa zaawansowana. Języków uczyło się ponad 37% wszystkich słuchaczy ( 140 osób ). Bardzo cieszy tak duże zainteresowanie, ponieważ nie tylko zdobywamy umiejętności podnoszące pewność siebie , szczególnie w
trakcie naszych zagranicznych podróży ale jesteśmy w ciągłym treningu umysłowym pozwalającym zachować sprawność intelektualną ponad wiek metrykalny. Finansowanie –dotacja Miasta i wpłaty uczestników zajęć. Od ogłoszenia stanu epidemii lektoraty prowadzone były w trybie online i w dużej części finansowane z dotacji miasta.
Warsztaty komputerowe – pracowała 1 grupa zaawansowana W w czasie pandemii w formule Online) i 2 grupy początkujące (stacjonarnie) łącznie 32osoby. Zajęcia ze względu na Covid odbywały się w formule on-line. Zorganizowaliśmy też spotkanie seminaryjne dotyczące obsługi smartfona. Uczestniczyło w nich 9 osób

III. ROZWÓJ PRZEZ SZTUKĘ I UDZIAŁ W KULTURZE
Warsztaty malarstwa – ich celem jest rozwój własnych pasji i talentu, podniesienie samooceny i pozycji w środowisku rodzinnym i społecznym. W tym roku akademickim pracowały już trzy grupy (30 osób) , 2,5godz/tyg. każda. We wrześniu malarki były na tygodniowym plenerze .Wystawa prac poplenerowych odbyła się w formule on–line, współorganizowana z Wawerskim Centrum Kultury.. Z ogromną przyjemnością i satysfakcją widzieliśmy, jak Koleżanki rozwinęły swoje umiejętności techniczne i jak oryginalne są ich prace. W maju 2022 grupa malarek była na plenerze w miejscowości Sobków/ Nowe Kotlice. W plenerze uczestniczyło 13 osób plus trener. Wykonano 42 prace.
Malarki namalowały też piękne karty świąteczne z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy, które sprawiły wielką przyjemność osobom współpracującym z naszym Uniwersytetem.
Finansowanie: grant z UD Warszawa – Wawer i darowizny uczestniczek zajęć.
Warsztaty śpiewu – kończący się rok był dla zespołu dość trudny. Pandemia przerwała zajęcia ale udało im się wystąpić w pięknym koncercie kolęd wraz z zespołem z Klubów Seniora dzielnicy Wawer. W roku 2022 zmienił się prowadzący nasz zespół wokalny. Pan Sylwester Chodecki prowadził zajęcia jako wolontariusz. Zajęcia Finansowanie: grant z UD Wawer i środki własne Uniwersytetu.
Udział w życiu kulturalnym Warszawy – W okresie sprawozdawczym z powodu pandemii skorzystaliśmy z możliwości udziału w imprezach organizowanych on-line. W styczniu mogliśmy oglądać Sztukę Fredry „Damy i Huzary” a w marcu wysłuchaliśmy koncertu z okazji
Dnia Kobiet transmitowanego z Zamku Królewskiego w wykonaniu Teatru Muzycznego Jana Kiepury. Teatr Młyn wystawiał online sztukę „Niedzielne Popołudnie” , chętni oglądali. Od maja spotykaliśmy się nareszcie w realu w Wawerskim Centrum Kultury. Byliśmy na spektaklu „Między płotem a kowadłem” oraz na 2 koncertach. Nawiązaliśmy kontakt z Ośrodkiem Rehabilitacyjnym dla dzieci TPD Helenów. Oni nam udostępnili naszym malarkom bezpieczne miejsce podczas obostrzeń Covidowych a my pomogliśmy im w wiosennym porządkowaniu terenu. W związku z wojną na Ukrainie i koniecznością pomocy uchodźcom, która zdominowała wszystkie nasze plany włączyliśmy się jako wolontariusze do robienia kanapek i udzielania wszelkiej pomocy uchodźcom.

IV. BLOK PROZDROWOTNY – z oczywistych względów przywiązujemy do jego realizacji ogromną wagę.
Formy realizacji: wykłady – 7 w. omówionych powyżej, gimnastyka, gimnastyka na basenie, nordic walking, wyjazdy rehabilitacyjne do wód termalnych.
Gimnastyka – Z powodu pandemii i braku sali odbywała się w formule on-line ćwiczyły 3 grupy ,2 razy w tygodniu każda. Jedna grupa adresowana do sprawniejszych , realizowała program zbliżony do aerobiku. Łącznie ćwiczyło ok.55 osób . Ilość ćwiczących stale się zmniejszała w trakcie roku.
Gimnastyka na basenie – ćwiczyły 4 grupy łącznie 60 osób pod pieczą wykwalifikowanego rehabilitanta zatrudnionego przez Uniwersytet. W 2022 roku rozpoczęliśmy ją od 28.02.2022.
Finansowanie: wpłaty słuchaczy i dotacja m st. Warszawa .
Nordic walking : kilkunasto-osobowa grupa ( liczebność zmienna około 15 uczestników ) spotykała się raz w tygodniu na kwalifikowany spacer połączony z ćwiczeniami usprawniającymi. Zróżnicowany poziom sprawności indywidualnej został uwzględniony w organizacji zajęć tak, aby uzyskać pożądany efekt terapeutyczny. Nawet dłuższa nieobecność prowadzącej ( zwolnienie lekarskie) nie zniechęciła ludzi do spotykania się na marsze.
W październiku realizowaliśmy tradycyjny jesienny zlot kijkarzy zakończony biesiadą połączoną z kiełbaskami przy ognisku. Uczestniczyło w nim 72 osoby. Turnusy rehabilitacyjne w wodach geotermalnych Podhala – tradycyjnie realizowane są wiosna i jesienią, uczestniczy w nich średnio 45 osób także z poza Uniwersytetu. Są bardzo cenioną formą rehabilitacji i relaksu, spełniają dobrze ideę integracji środowisk wawerskich. Wyjazdy te są finansowane w całości przez uczestników.

V. PROGRAM TURYSTYCZNO – KRAJOZNAWCZY – patrz: załącznik
Z dużym zaniepokojeniem obserwujemy zmniejszające się uczestnictwo słuchaczy w zajęciach. Myślimy, że formuła online i ograniczone nasze bezpośrednie kontakty są tego przyczyną. Dlatego dużą wagę przywiązujemy do spotkań , które były możliwe do realizacji
mimo pandemii. Mam tu na myśli jesienne i czerwcowe spotkanie integracyjne przy ognisku, listopadowe wyjście na Powązki ,wyjazd do Wilanowa na „Królewski ogród świateł”, czy do Powsina na podziwianie przepięknie kwitnących rododendronów. Liczne wycieczki przygotowane przez Irenę Jasińską i Ewę Marczak też mają na celu między innymi zachęcić nas do wyjścia z domu.

VI. DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ INTEGRACJI ŚRODOWISKA SENIORALNEGO I AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ —
Jesteśmy aktywnie obecni w warszawskim i krajowym życiu uniwersyteckim, członkiem Ogólnopolskiego Porozumienia UTW . Mamy delegata w Parlamencie Seniorów. Jesteśmy członkiem Komisji Dialogu ds. UTW

Zarząd składa serdeczne podziękowania wszystkim Słuchaczom za całoroczna pracę z nadzieją, że bilans zysków znacznie przekracza straty. Szczególnie serdecznie dziękujemy tym z Państwa, którzy poświęcili więcej swego czasu, pomysłowości i talentu dla naszej wspólnej korzyści i satysfakcji.
Życzymy zdrowych, aktywnych i atrakcyjnych wakacji — Zarząd WTUTW


SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE z pracy ZARZĄDU WTUTU w r. akad. 2023/2024


I.METRYCZKA: 


1.Nazwa organizacji: Wawerskie Towarzystwo Uniwersytetu Trzeciego Wieku, 

2. Forma prawna: stowarzyszenie rejestrowe, 

3.Rejestracja: 31. 03. 2004, KRS - 0000202244, NIP – 952 195 80 93, REGON – 015766940 

4. Status: Organizacja Pożytku Publicznego ( OPP ), od 06. 09. 2006, 

5. Siedziba: ul Żegańska 1A, 04 – 713 Warszawa,

6.Członkowie na dzień 10.06.2024 – 383 osób; we wrześniu 2023 przyjęliśmy 85 nowych osób, z roku 2022/2023 nie ponowiło członkostwa 28 osoby, zmarły 2 osoby. Według płci -- kobiety - 321- tj. 84%, mężczyźni 62 tj. 16 %.członków WTUTW. Według wieku – jesteśmy uniwersytetem dwupokoleniowym, w przedziale 55+ do 90+. Staramy się aby nasza oferta była atrakcyjna i dopasowana do potrzeb wszystkich naszych słuchaczy. 

7. Władze WTUTW - wybrane na kadencję 2023–2025 w dniu 15 czerwca 2023 roku ZARZĄD: prezes –Barbara Bednarska, wiceprezesi – Irena Strzała i Elżbieta Madejska skarbnik – Barbara Pazik – Zajer, sekretarz Helena Józefacka Zastępcy członków Zarządu: Zofia Grajwoda, Dorota Pietrek ,Ewa Marczak, Dorota Kowalówka , Anna Szulca 

KOMISJA REWIZYJNA: przewodniczący –Lesław Błasiak Vice PrzewodniczacaUrszula Mastej, członek: Jolanta Oberbek 

8. RADA SŁUCHACZY – tworzą ją wybieralni starostowie grup – przewodnicząca – Iwona Wolfart, zastępca – Ewa Czabajska 


II. DZIAŁALNOŚĆ MERYTORYCZNA 

Rok akademicki 2023/2024 jest 20 rokiem działalności WTUTW Sprawozdanie za rok 2022/2023 złożone na walnym zebraniu ( 15 czerwca 2023) zostało przyjęte i Zarząd otrzymał absolutorium. Zebranie nie dokonało korekty założeń programowych naszego Uniwersytetu wobec tego stały się one wraz z wnioskami szczegółowymi przedłożonymi przez Komisję Wniosków podstawą do zbudowania programu na rok 2023/2024 i z tego składamy sprawozdanie. EDUKACJA – KSZTAŁCENIE USTAWICZNE – realizowana jest poprzez: wykłady plenarne, wykłady specjalistyczne, lektoraty, zajęcia komputerowe, interdyscyplinarny program turystyczno- krajoznawczy. Wykłady plenarne W minionym roku akademickim -odbyło się 27 wykładów. Na tematykę wykładów miały istotny wpływ ważne rocznice przypadające w roku akademickim,a także sugestie słuchaczy przedstawione we wnioskach na poprzednim Walnym Zebraniu. Tematy rocznicowe to 1” Mikołaj Kopernik-nie tylko astronom”- J.Delert -550 rocznica urodzin M.K 2 „Zbrodnia Wawerska 27 .12” -Krzysztof Holewiński 3 „Szare szeregi-polskie państwo podziemne „85 rocznica powstania—Stefan Artymowski, 4 „Fryderyk Chopin największy polski skarb muzyczny”-- !70 rocznica śmierci- J.Delert—5 „Melchior Wańkowicz w domu i w drodze” 50 rocznica śmierci K.Kwiatek 6 „Monte Casino-80 rocznica zdobycia”-Stefan Artymowski Tematy prozdrowotne 1” Zagadnienia medyczne wieku senioralnego” 2 „Zmiany skórne w wieku senioralnym-pielęgnacja skóry” Prof. Dorota Sulejczak Tematy Muzyczne 1 „Jak komedia filmowa kształtuje polską mowę” 2 „ Fredro i kobiety 3 Inspiracje muzyczne w sztuce tańca” Tematy historyczne 1 „Deportacja z Górnego śląska do ZSRR”- Jacek Delert Sławni Polacy 1 „ Generał Wieniawa Długoszewski 1-szy ułan 2 Rzeczpospolitej”-Urszula Kowalczuk 2 „ Alferd Potocki-Julian-najwazniejszy szpieg polskiej emigracji”-W.Holewiński 3 „mjr.Stanisław Ostwind” W Holewiński Tematy podróżnicze 1” Ontario i Quebec”-Marek Łasisz 2 „Chile -kraina kontrastów, wina i cudów natury”-Dorota Kłąb Tematyka ogólna..........1 „Napoleon i sztuka”-Beata Artymowska 2 „Czy lud ma zawsze rację”-prof. Tomasz Słomka 3 Czarowne miasto w bardzo dziwnym kraju”-Daniel Artymowski 4 „Mąż swojej żony-książę Filip mąż królowej Elżbiety „Daniel Artymowski 5 „Istambuł między Europą i Azją” Beata Artymowska 6 „ Jan Zdanowicz twórca warszawskiej architektury” Jarosław Zawadzki 6 „ Aktualny stan sytuacji ustrojowej i politycznej w Polsce” prof. T.Słomka 7 „Znaczenie prozdrowotne kwiatów jadalnych” prof. Ewelina Halman”8 „ Monarchia współczesnego świata”-potrzeba czy przeżytek” prof.Tomasz Słomka 9 „ Fundusze Europejskie-nie tylko o pieniądzach” Elżbieta Kroszczyńska Wykłady sfinansowane z dotacji m. st. Warszawa i środków własnych Wykłady specjalistyczne – pomyślane były dla mniejszej liczby Słuchaczy zainteresowanych konkretnym obszarem kultury. W tym roku akademickim spotykaliśmy się w Muzeum Narodowym w Warszawie .Było 8 wykładów,brało w nich udział średnio 20 osób. Wykłady finansowane z dotacji m.st Warszawa Lektoraty – kontynuowało pracę 7 grup j. angielskiego ( na wszystkich poziomach trudności ), 3 grupy j. hiszpańskiego Języków uczyło się ponad 39% wszystkich słuchaczy ( 172 osoby ). Bardzo cieszy tak duże zainteresowanie, ponieważ nie tylko zdobywamy umiejętności podnoszące pewność siebie , szczególnie w trakcie naszych zagranicznych podróży ale jesteśmy w ciągłym treningu umysłowym pozwalającym zachować sprawność intelektualną ponad wiek metrykalny. Finansowanie – dotacja Miasta i wpłaty uczestników zajęć. Warsztaty komputerowe – pracowało 6 grup wymiennych-po jednym semestrze,lub dłużej w zależności od potrzeb, łącznie 68 osób Finansowanie -dotacja Miasta i wpłaty uczestników 

II. ROZWÓJ PRZEZ SZTUKĘ I UDZIAŁ W KULTURZE – Warsztaty malarstwa – W tych zajęciach bierze udział 35 osób pracujących w 3 grupach Dobór zajęć jest odpowiedzią na zainteresowania i potrzeby tej grupy społecznej. Spora ilość osób realizuje swoją pasję w sekcji malarskiej. Miłośnicy tej formy spędzania czasu uczą się podczas zajęć podstaw warsztatu artysty malarza - technik i technologii malarstwa sztalugowego, prostych technik graficznych oraz pozłotnictwa. Przybliżają sobie ogólnie elementy historii sztuki, co skutkuje lepszym jej rozumieniem .Tradycyjnie jak co roku, grupa wyjechała na plener malarski tym razem do Serpelic.. Wyjazdy te są nie tylko okazją do nauki patrzenia na świat okiem malarza, ale i umacnia więzi wśród uczestników. Oczywiście - jak każdy plener - zobowiązuje do organizowania wystawy prac plenerowych.20 października odbył się wernisaż wystawy poplenerowej pt.: "Zabuże" w filii WCK Zastów. 16 listopada grupa zaprezentowała drugą edycję ww wystawy w filii WCK Marysin Wawerski. Grupa malarska chętnie udziela się w akcjach charytatywnych oraz promujących nasz Uniwersytet. Jak co roku przygotowali własnoręcznie malowane świąteczne karty dla naszych sponsorów,urzędników zasłużonych działaczy Uniwersytetu, a największą była akcja zbiórki i licytacji obrazów na rzecz zakupu konia do hipoterapii dla Ośrodka TPD w Helenowie. Wylicytowano 32 obrazy za prawie 8000 zł. . Wydarzenie odbyło się 4 lutego 2024 roku Członkinie sekcji malarskiej brały udział w konkursach plastycznych organizowanych przez WCK filia Zastów,gdzie zdobyły nagrody i wyróżnienia. Finansowanie: grant z UD Warszawa – Wawer i darowizny uczestniczek zajęć. Warsztaty śpiewu W mijającym roku akademickim prowadzenie naszego zespołu wokalnego objął Jakub Kaczmarek,kompozytor ,dyrygent chóralny. Prowadzenie przez niego naszego chóru bardzo odpowiada członkom zespołu, a tym którzy słuchali kolęd czy koncertu wielkanocnego występ sprawił dużą przyjemność . W repertuarze będą też pieśni patriotyczne i biesiadne, które będą śpiewane z okazji różnych spotkań okolicznościowych i integracyjnych Finansowanie: grant z UD Wawer i środki własne Uniwersytetu. Udział w życiu społecznym Warszawy – W okresie sprawozdawczym aktywnie uczestniczyliśmy w życiu społecznym naszej dzielnicy..Braliśmy udział w uroczystym obchodzeniu Święta Niepodległości 11 listopada, oraz w uczczeniu pamięci mordu mieszkańców Wawra 27.12.1939 roku. W ramach integracji wielopokoleniowej nasze słuchaczki czytają bajki dzieciom z przedszkoli zanosząc drobiazgi dla dzieci. Ta aktywność sprawia wielką radość maluchom i nie mniejszą naszym słuchaczkom. Działamy też społecznie na rzecz naszej dzielnicy. Jednym z większych przedsięwzięć była akcja zorganizowana przez malarki dla Helenowa-o tym pisałam wyżej. Licytacja obrazów miała podwójną wartość bo oprócz uzyskania pieniędzy za obrazy sprowokowała darczyńców nie biorących udziału w licytacji do wpłat na cele utrzymania mini zoo w Helenowie. 

III. BLOK PROZDROWOTNY – z oczywistych względów przywiązujemy do jego realizacji ogromną wagę. 

Formy realizacji: wykłady w, omówionych powyżej, gimnastyka, gimnastyka na basenie, nordic walking, wyjazdy rehabilitacyjne do wód termalnych. Gimnastyka – Pod okiem doświadczonych fachowców w ćwiczeniach rehabilitacyjnych uczestniczyły 4 grupy, razem 106 osób. Część uczestników ćwiczyła w formie on-line. Finansowane z dotacji Miasta i wpłat uczestników zajęć.

 Gimnastyka na basenie – ćwiczyło 5 grup łącznie 105 osób w ciągu roku akademickiego pod pieczą wykwalifikowanego rehabilitanta zatrudnionego przez Uniwersytet. Składy grup zmieniały się semestralnie, tak aby wszyscy chętni mogli skorzystać z tych zajęć. . Finansowanie: wpłaty słuchaczy i dotacja m st. Warszawa . 

Nordic walking – kilkunastoosobowa grupa ( liczebność zmienna, średnio17 uczestników ) spotykała się raz w tygodniu na kwalifikowany spacer połączony z ćwiczeniami usprawniającymi. Zróżnicowany poziom sprawności indywidualnej został uwzględniony w organizacji zajęć tak, aby uzyskać pożądany efekt terapeutyczny. Spotkania 1 raz w tygodniu. Finansowane 

Turnusy rehabilitacyjne w wodach geotermalnych Podhala – tradycyjnie realizowane są wiosną i jesienią, uczestniczy w nich średnio 45 osób, także z poza Uniwersytetu. Są bardzo cenioną formą rehabilitacji i relaksu, spełniają dobrze ideę integracji środowiska wawerskich seniorów. Wyjazdy te są finansowane w całości przez uczestników 

Inne aktywności W listopadzie odbyła się zabawa andrzejkowa,w której udział brało 45 osóbrestauracja Angelika, finansowane w całości przez uczestników. Tradycją są nasze przedświąteczne spotkania „opłatek” i „ jajeczko”.Są to dla nas okazje do spotkań w dużej grupie słuchaczy z udziałem zaproszonych gości. Spotkania te są uświetniane występami naszych zespołów wokalnego i teatralnego. Udział w nich bierze około 200 osób. Finansowanie Rada Dzielnicy Wawer -katering i środki własne 

IV. PROGRAM TURYSTYCZNO – KRAJOZNAWCZY – patrz: załącznik-przedstawi Ewa Marczak 

Program turystyczny zrealizowany przez Ewę Marczak we współpracy z Marią Ireną Jasińską. 

Z zaplanowanej oferty wycieczkowej zrealizowano wszystkie wyjazdy, a więc w lipcu byliśmy w Jaskini Raj – to przepiękna krasowa jaskinia znana ze swej charakterystycznej szaty naciekowej. Odwiedziliśmy Chęciny z malowniczymi ruinami Zamku Królewskiego z przełomu XIII i XIV wieku. Ruiny Zamku Królowej Bony po rewitalizacji, robią wrażenie. W Kielcach byliśmy w Rezerwacie Przyrody Kadzielnia. Było 50 osób. 

Wyjazd sierpniowy przeznaczyliśmy na zwiedzanie Góry Kalwarii i Czerska. Zwiedziliśmy zabytkowy po benedyktyński zespół klasztorny wraz z kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ta barokowa świątynia, która została ufundowana przez marszałka Franciszka Bielińskiego (tego od pałacu w Otwocku Wielkim i od ul. Marszałkowskiej). Nadmienić trzeba, że marszałek Franciszek Bieliński jest pochowany w tym kościele. Byliśmy też w Mariankach w sanktuarium poświęconym błogosławionemu ojcu Stanisławowi Papczyńskiemu. Następnym punktem programu był Czersk znany głównie z ruin średniowiecznego zamku książąt mazowieckich. Ruiny są główną atrakcją turystyczną tej małej miejscowości i równocześnie jednym z najcenniejszych zabytków na Mazowszu. Tylko 40 osób uczestniczyło w wycieczce (upały) Wrzesień to wyjazd pod tytułem ”Spotkanie ze sztuką na Ziemi Radomskiej”. Byliśmy we Wsoli, w jedynym w Polsce muzeum Witolda Gombrowicza. Muzeum niekonwencjonalnie wykorzystuje niewielką ilość pamiątek, jakie zachowały się po pisarzu. W starych, zabytkowych wnętrzach ciekawie przedstawiono życie i twórczość Gombrowicza. Radom to Muzeum im. Jacka Malczewskiego z bogatą kolekcją jego obrazów. Prace artysty prezentowane są w układzie chronologicznym (od XIX w. do lat 20. XX w.), co umożliwiało prześledzenie rozwoju warsztatu malarskiego Artysty. Następny etap to Orońsko – Centrum Rzeźby Polskiej. Zwiedziliśmy tu wystawę sztuki współczesnej, odpoczęliśmy w zabytkowym parku. W stałej ekspozycji w Parku Rzeźby znajdują się prace wybitnych rzeźbiarzy, m.in. Magdaleny Abakanowicz. 42 osóby z zainteresowaniem uczestniczyło w wycieczce. 

Na trasie październikowej wycieczki byliśmy w Czerwińsku. Zobaczyliśmy XII wieczny kościół w stylu romańskim i przylegający do niego klasztor Salezjanów z cudownym obrazem M.B. Pocieszenia. W Wyszogrodzie – zwiedziliśmy Muzeum Wisły, a w Sannikach, (miejscowość związana z Fryderykiem Szopenem), zobaczyliśmy odbudowany pałac i pospacerowaliśmy po zrewitalizowanym, bardzo gustownie, parku z rzeźbami przedstawiającymi Szopena. W Kiernozi – obejrzeliśmy pałac wzniesiony w stylu klasycystycznym dla rodziny Łączyńskich, z której wywodzi się Maria Walewska, znana z historycznego romansu z cesarzem Napoleonem. Prawdopodobnie jej zwłoki pochowane są w krypcie kiernoskiego XVI wiecznego kościoła ((serce znajduje się na cmentarzu Pere Lachaise). Było 46 osób.

Również w październiku byliśmy na wycieczce pod tytułem „Pałace i dwory Ziemi Sokołowskiej”. Zaczęliśmy od neogotyckiego pięknie odrestaurowanego przez obecnych właścicieli pałacu w Patrykozach. W czasie tej wycieczki zobaczyliśmy również pałace w Sokołowie Podlaskim i Sterdyniu. W Wirowie - zabudowania dawnego żeńskiego klasztoru prawosławnego wzniesionego z fundacji cara Mikołaja II i jego żony Aleksandry Fiodorowny. Dwory w Małomotkach, Karskiem, Bachorzy (dwór należał do księcia Michała Kleofasa Ogińskiego - hetmana wielkiego litewskiego, autora poloneza "Pożegnanie Ojczyzny"), w Grodzisku (w 1939 roku) w majątku przebywał uciekający z Warszawy Mieczysław Fogg. Część tych obiektów jest odbudowana i użytkowana. Reszta czeka na lepsze czasy, ale nawet te zaniedbane warto było zobaczyć. Było 48 osób. 

28 grudnia dwa autokary pojechały do Wilanowa, aby zobaczyć Królewski Ogród Świateł a następnie podziwiać dekoracje świąteczne na Starym Mieście. Było 88 osób 

W roku 2024 sezon turystyczny rozpoczynamy w marcu wyjazdem do Pruszkowa do Dulagu 121. Był to niemiecki obóz przejściowy utworzony na terenie byłych Warsztatów Kolejowych w Pruszkowie dla wypędzonych podczas Powstania Warszawskiego i tuż po jego zakończeniu mieszkańców Warszawy. Pruszkowie obejrzeliśmy również wspaniałe murale, między innymi Tytusa Brzozowskiego, który jest również autorem muralu na Rondzie Wiatraczna w Warszawie. Na wycieczkę pojechało 41 osób 

W kwietniu wyczekiwany wyjazd do Wrocławia. Spędziliśmy tam bardzo intensywnie trzy dni. Z zachwytem obejrzeliśmy „Panoramę Racławicką”, byliśmy w Muzeum Narodowym (wspaniałe zbiory malarstwa polskiego). Na Uniwersytecie Wrocławskim zobaczyliśmy przepiękną Aulą Leopoldinum (unikatowy zabytek późnego baroku, który nazwę otrzymał na cześć cesarza Leopolda I fundatora Uniwersytetu). Na Wieżę Matematyczną weszliśmy po imponujących marmurowych Schodach Cesarskich i z tarasu na szczycie wieży oglądaliśmy panoramę miasta. Byliśmy w Muzeum Poczty, w centrum wiedzy o wodzie „Hydropolis”, zobaczyliśmy Ogród Japoński, Halę Stulecia (z zewnątrz), fontanny multimedialne. Zwiedziliśmy też najstarszą zabytkową część miasta – Ostrów Tumski. Oczywiście spacerowaliśmy po rynku, który jest jednym z największych staromiejskich rynków w Europie. No i liczyliśmy wszędobylskie krasnale. Pojechało 51 osób. 

W maju wybraliśmy się do Przasnysza i Ciechanowa. W Przasnyszu zobaczyliśmy klasycystyczny Ratusz z XVIII wieku a w nim Muzeum Historyczne, gotycką zabytkową dzwonnicą z XV wieku. Również w stylu gotyckim zabytkowy klasztor bernardynów i bernardynek. Zobaczyliśmy również jeszcze jeden gotycki zabytek a jest nim kościół Wniebowzięcia NMP. To właśnie tutaj został ochrzczony św. Stanisław Kostka. W Ciechanowie zobaczyliśmy jedną z najsłynniejszych wież ciśnień na świecie Park Nauki Torus, Zamek Książąt Mazowieckich, Muzeum Szlachty Mazowieckiej złożyliśmy wizytę w browarze Ciechan. Było nas 43 osoby. 

W czerwcu, zaraz po zakończeniu roku akademickiego, będziemy w Kłodawie i Krośniewicach. „Kłodawa” to największa i najgłębsza czynna kopalnia soli w Polsce. Tu wydobywa się najczystszą sól kamienną na świecie o barwie białej i unikalnej różowej. W Krośniewicach obejrzymy zbiory w muzeum „Nad apteką” . Muzeum powstałe w oparciu o zbiory prywatne kolekcjonera Jerzego Dunin-Borkowskiego, który przez całe życie zebrał około 15.000 eksponatów. 


KOŁA ZAINTERESOWAŃ 

Ogrodnictwo 

Nowa forma integracji naszych słuchaczy. Wspólne spotkania pozwalają poszerzyć wiedzę na temat upraw roślin ,wymieniać doświadczenia, sadzonki spotykać się w ogrodach i czerpać inspirację do zmian w swoim zielonym królestwie. 

Klub Kulturalny 

 „Kultura to idealne hobby na całe życie 

Klub kulturalny – comiesięczne spotkania o zróżnicowanej tematyce : tolerancja a akceptacja, motywacja, niedokończone zdania, miłość a przyjaźń, seks w wieku senioralnym, zasady wolontariatu, zagadki logiczne.

 Referat na temat „ niecenzuralnych” przysłów i powiedzeń. Warsztaty muzyczne z Bartoszem Smorągiewiczem z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych. Wyjścia teatralne : „Fatalista” teatr Dramatyczny, „Źli Żydzi” teatr Ateneum Wykład z oprowadzaniem w Zachęcie – Jerzy Nowosielski. Indywidualne zwiedzanie – ceramika artystyczna Henryka Luli i wystawa, reprezentująca pawilon polski w Wenecji Biennale Architektury 2023 r.- Datament- autorzy Marcin Strzała i Anna Barlik. Spotkania

Grupy rowerowe i kajakowe, spacery tematyczne 

Odbyły się 2 wycieczki rowerowe 1 Aleksandrów i okolice i 2 Józefów -Otwock z udziałem 20 osób łącznie i 2 spływy kajakowe w których uczestniczyło łącznie34 osoby. W listopadzie zorganizowaliśmy spacer po cmentarzach Ewangelickich-. ul. Młynarska. Z powodu złej pogody udział brało tylko 10 osób.W grudniu wybraliśmy się doWilanowa i na Stare Miasto. Podziwialiśmy piękny „Ogród Świateł” i świąteczne dekoracje na Placu Zamkowym i okolicy. Udział 45 osób 

Kółko turystyczne 

Planowanie wspólnych wyjazdów,dzielenie się doświadczeniami ze swoich wojaży 


V. DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ INTEGRACJI ŚRODOWISKA SENIORALNEGO I AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ --- 

Jesteśmy aktywnie obecni w warszawskim i krajowym życiu uniwersyteckim, członkiem Ogólnopolskiego Porozumienia UTW, mamy delegata w Parlamencie Seniorów. Jesteśmy członkiem Komisji Dialogu ds. UTW. Współpracujemy z organizacjami senioralnymi na terenie naszej dzielnicy. Staramy się rozszerzyć i uatrakcyjnić nasz program tak,aby każdy mógł dla siebie znaleźć atrakcyjne zajęcia. Zapraszamy do korzystania z naszej oferty wakacyjnej . 

Zarząd składa serdeczne podziękowania wszystkim Słuchaczom za całoroczną pracę Szczególnie serdecznie dziękujemy tym z Państwa, którzy poświęcili więcej swego czasu, pomysłowości i talentu dla naszej wspólnej korzyści i satysfakcji. Życzymy zdrowych, aktywnych i atrakcyjnych wakacji --- Zarząd WTUTW. 

Sprawozdanie przyjęto uchwałą Zarządu z dn